Warsztaty Terapii Zajęciowej w Rydzynie

JESTEŚMY NA INSTAGRAMIE

Mamy dla Was ekscytującą nowinę.
Warsztaty Terapii Zajęciowej w Rydzynie są teraz również na Instagramie.
Dołącz do naszej społeczności na Instagramie, gdzie dzielimy się codziennymi inspiracjami, twórczością naszych utalentowanych uczestników i wyjątkowymi momentami z życia warsztatów.
Chcemy, abyście byli z nami na każdym kroku tej niesamowitej podróży! Skopiuj ponizszy link i wklej go do swojej przeglądarki, aby nas zaobserwować:
https://www.instagram.com/wtz_rydzyna?igsh=ZmZlajkyMTU4ZHA1 i bądź częścią naszej kreatywnej społeczności.
Dlaczego warto nas zaobserwować?
-Zobaczysz piękne rękodzieło i prace artystyczne tworzone przez naszych uczestników,
-Otrzymasz dawkę motywacji i inspiracji, która rozjaśni Twój dzień,
-Będziesz na bieżąco z wydarzeniami i projektami, które organizujemy.
Dziękujemy za Wasze wsparcie i nieustanne kibicowanie! Razem tworzymy piękne rzeczy!

FESTIWAL FILMOWY

Dnia 5 czerwca braliśmy udział w Festiwalu filmowym organizowanym przez Warsztaty Terapii Zajęciowej w Zaborowie oraz Stowarzyszenie „Nasz dom - Nasz świat”. Impreza odbyła się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lesznie. Konkurs stał na bardzo wysokim poziomie. W jury zasiadali: Wojciech Majchrzak - aktor filmowy i teatralny, Justyna Czaja – filmoznawczyni oraz Emilia Wojciechowska – dziennikarka radiowa. Swoje filmy prezentowały WTZ-ty z całej Wielkopolski. Nasza projekcja pt. „Razem możemy więcej” została przygotowana przez pracownię komputerową reprezentowaną przez Konrada G., Michała i Jakuba N. Bardzo dziękujemy za możliwość uczestnictwa w tak zacnej imprezie, która aktywizuje artystycznie osoby z niepełnosprawnością oraz integruje ich poprzez sztukę filmową.
Film jest dostępny w linku poniżej www.youtube.com/watch?v=5CDHiIMXPNM

WYCIECZKA DO ZAKOPANEGO

W dniach 20.05 do 25.05.2024 została zorganizowana wycieczka dla uczestników i opiekunów WTZ Rydzyna do miejscowości Ząb (niedaleko Zakopanego). Wygodny autokar zawiózł nas w piękne Tatry. Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania pięknego Zamku w Mosznej, który wyglądał jak z bajki. Bogaty program wycieczki pozwolił zobaczyć z bliska piękno Tatr z Rusinowej Polany i Doliny Kościeliska oraz zwiedzić zabytkowy cmentarz na Pęksowym Brzyku, Jaszczurówkę oraz Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej. Pani przewodnik opowiedziała nam wiele ciekawych historii, które były związane z ww. miejscami. Był czas również na odpoczynek w Termach Chochołowskich i w kawiarni na pysznych deserach. Mieliśmy też okazję spotkać się z prawdziwą kapelą góralską. Były śpiewy, tańce i kiełbaski z grilla. Wyprawa do bacówki w Dolinie Kościeliska pozwoliła zobaczyć wyrób serów – oscypków, które później zakupiliśmy. Wycieczkę zakończyła dyskoteka. W drodze do domu zwiedziliśmy Kopalnię Soli Bochni. Zjazd pod ziemię górniczą windą był wielkim przeżyciem. Wszyscy długo będą wspominać niezapomniane chwile i piękne miejsca, które zobaczyliśmy.

KILKA SŁÓW OD PANA POSŁA ANDRZEJA GRZYBA

ADAM SAMOL UHONOROWANY ODZNAKĄ "ZASŁUŻONY DLA MIASTA I GMINY RYDZYNA"

MSZA ŚWIĘTA W KOŚCIELE ŚW. STANISŁAWA BISKUPA W RYDZYNIE

Dnia 22.04.2024 roku odbyła się Msza Św. Dziękczynna z okazji 25 lecia WTZ Rydzyna w intencji naszych Podopiecznych z prośbą o dalszą opiekę. Modliliśmy się również za dusze naszych zmarłych Uczestników: Tomka Mańki, Marzenki Maśląkowskiej, Waldka Babuli oraz Leszka Szmyta.

SOLIDARYZUJEMY SIĘ Z OSOBAMI CIERPIĄCYMI NA AUTYZM

FILM Z UROCZYSTOŚCI 25 LECIA NASZEJ PLACÓWKI

Zapraszamy do obejrzenia filmu    Kliknij tutaj

UROCZYSTOŚĆ 25 LECIA WTZ RYDZYNA

W dniu 17 kwietnia w Sali Rydzyńskiego Ośrodka Kultury odbyła się uroczystość związana z obchodami 25 lecia powstania naszej placówki WTZ Rydzyna. Podczas uroczystości zaprezentowano 25 letni dorobek naszych warsztatów – prezentację, film oraz część artystyczną w wykonaniu naszych podopiecznych.
Wśród zaproszonych gości były delegacje organizacji społecznych, placówek i ośrodków działających na rzecz osób z niepełnosprawnością, władze samorządowe gminy, miasta i powiatu, a także rodzice, opiekunowie, przyjaciele i darczyńcy. Na zakończenie dla wszystkich zaproszonych gości przygotowano poczęstunek oraz tort jubileuszowy.
Wszystkim, którzy byli z nami w tym szczególnym dniu serdecznie dziękujemy.

KONKURS KRAWIECKI

Dnia 5.04.2024r. na WTZ w Rydzynie odbył się konkurs na" Najlepiej przyszyty guzik do koszuli". Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Przydatna umiejętność przyszycia guzika okazała się dużym wyzwaniem dla uczestników. Wszyscy przyszyli urwane guziki z czego byli bardzo dumni. Prace zostały nagrodzone, wszyscy dobrze się bawili.

1 PROCENT PODATKU

Serdecznie zachęcamy do przekazywania 1% podatku na Stowarzyszenie "Pro-Activ".

BAL KARNAWAŁOWY

Dnia 8 lutego w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Rydzynie odbył się Bal Karnawałowy dla Uczestników WTZ Rydzyna oraz Wychowanków Ośrodka. Na balu gościły Panie z leszczyńskiego Lions Club 2000, które przygotowały nagrody dla wszystkich przebranych uczestników zabawy. Były konkursy, zabawy, występy karaoke, a do tańca przygrywał niezawodny DJ KUBA. Dziękujemy wszystkim za wspólną integrację oraz niezapomnianą zabawę.

SPOTKANIE WIGILIJNE

W środę 20 grudnia odbyła się Wigilia Warsztatów Terapii Zajęciowej w Rydzynie. Uroczystość rozpoczął Pan Kierownik Adam Samol, witając lokalne władze oraz przedstawicieli samorządowych m.in. Wicestarostę leszczyńskiego Pana Macieja Wiśniewskiego, Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Rydzynie Panią Emilię Nowak, Zarząd Stowarzyszenia Pro-Activ Pana Prezesa Stefana Szmanię oraz Panią Wiceprezes Elżbietę Gazdę-Zielony, Przedstawicieli Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Lesznie, Pracowników oraz Uczestników WTZ.
Na stole pojawiły się przepyszne tradycyjne potrawy wigilijne, a pod choinką prezenty przywiezione przez Gwiazdora. Wspólnie spędzony czas przepełniony był radością, pokojem, śpiewem kolęd oraz życzeniami. Spotkanie wigilijne WTZ na długo pozostanie w naszej pamięci, tworząc wspomnienie pełne ciepła i wzajemnej życzliwości.
Więcej zdjęć można zobaczyć na naszej stronie facebook.

ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE I NOWOROCZNE

GŁOS WTZ

Pracownia komputerowa wydała kolejną gazetkę "Głos WTZ"- wydanie świąteczne.Zapraszamy do lektury dział GŁOS.

WYCIECZKA DO KINA

Dnia 11 grudnia odbyła się kolejna wycieczka do Multikina w Lesznie.Tym razem wybraliśmy się na świąteczną komedię "Uwierz w Mikołaja".Po seansie filmowym udaliśmy się do restauracji Grycan na pyszne desery lodowe. Wszyscy byli zadowoleni.W pozytywnych i wesołych nastrojach wróciliśmy do domu.

KIERMASZ ŚWIĄTECZNY

Dnia 6.12.2023 roku w siedzibie Starostwa Powiatowego odbył się kiermasz ozdób i dekoracji bożonarodzeniowych wykonanych przez Uczestników WTZ Rydzyna. Rękodzieła jak co roku cieszyły się dużym zainteresowaniem.

W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH

W dniach 17.11 i 1.12.2023 r. nasi uczestnicy spotkali się z psychodietykiem i dietykiem klinicznym p. Katarzyną Stczelczyk. Po ponad roku pani Kasia dokonała kolejnego pomiaru parametrów uczestników, przekazała nam wiele cennych porad i wskazówek celem utrzymania dobrego stanu zdrowia i samopoczucia.
Motto pani Kasi brzmi "Jedzenie ma znaczenie" oraz "Jesteś tym co jesz". Holistyczne podejście niektórych uczestników do zdrowia pozwoliło zrzucić im zbędne kilogramy.
Trzymamy kciuki za pozostałych!

KIERMASZ ŚWIĄTECZNY W STAROSTWIE


ZABAWA ANDRZEJKOWA

Dnia 29 listopada odbyła się zabawa andrzejkowa dla podopiecznych WTZ Rydzyna.Wszyscy świetnie się bawili. Były konkursy, wróżby i oczywiście tańce.

PRACE PORZĄDKOWE PRZY ZAMKU W RYDZYNIE

WIRUSY I BAKTERIE - CHOROBA BRUDNYCH RĄK

Dnia 24 listopada Pani pielęgniarka przeprowadziła dla uczestników WTZ zajęcia profilaktyczne dotyczące higieny. Podopieczni obejrzeli film edukacyjny na temat wirusów i bakterii. Zainteresowanie tematem było duże, ponieważ omawiane sprawy dotyczą nas wszystkich i to od nas samych zależy czy będziemy zdrowi i bezpieczni. Lepiej zapobiegać niż leczyć.

LESZKU JESTEŚ W NASZEJ PAMIĘCI

Przed Dniem Wszystkich Świetych odwiedziliśmy grób naszego przyjaciela Leszka.Każdy z nas musi się na chwilę "zatrzymać" i zastanowić sie nad przemijaniem oraz własnym życiem.

WYCIECZKA DO KINA

W dniu 19 października uczestnicy WTZ Rydzyna wybrali się na wycieczkę do kina w Lesznie na komedię romantyczną w wykonaniu polskich aktorów. Śmiechom nie było końca.
Po seansie filmowym zostaliśmy miło ugoszczeni w kawiarni "Grycan", gdzie skosztowaliśmy deser i kawę.
Wycieczka wzbogaciła naszych podopiecznych o nowe, ciekawe doświadczenia. Nabyli umiejętność właściwych zachowań podczas pobytu w kinie oraz w kawiarni.
Wszyscy byli zadowoleni, a do domów wróciliśmy w pozytywnych i wesołych nastrojach.
Więcej zdjęć na naszym facebooku.

WARSZTATY METAMORFOZY

Dziś na Warsztatach uczestnicy mieli fajną atrakcję. Pani Joanna Organistka zorganizowała warsztaty metamorfozy: farbowania włosów i plecenia warkoczyków. Przedstawione zostały propozycje na różne okazje: np. andrzejkowe, karnawałowe. Wszyscy świetnie się bawili, gratulujemy odwagi za chęć dokonania zmiany w swoim wyglądzie.
Więcej zdjęć na naszym facebooku.

PRZEGLĄD ARTYSTYCZNY W KOŚCIANIE

Dnia 4.10.2023 roku nasze warsztaty wzięły udział w ’’XVIII Przeglądzie artystycznym Osób z Niepełnosprawnością’’ w Kościanie. 18 zespołów z różnych placówek z całego regionu prezentowało swoje pokazy. Były śpiewy, tance, teatrzyki, gra na dzwonkach i skecze. My zaśpiewaliśmy piosenkę Dawida Kwiatkowskiego ,,To takie proste” oraz zaprezentowaliśmy układ taneczny. Wszyscy świetnie się bawili i kibicowali pozostałym grupom. Występy nagrodzone były gromkimi brawami oraz ciekawymi upominkami.

KUŹNIA 2023 "KAŻDY JEST KOWALEM SWOJEGO LOSU"

Dnia 29.09. Warsztaty Terapii Zajęciowej w Rydzynie uczestniczyły w kolejnej edycji "Kuźni" organizowanej przez Warsztaty Terapii Zajęciowej w Piaskach. W tym roku cała impreza odbyła się na terenie Domu Strażaka. Dla uczestników Kuźni przygotowano zadania tj.:
-quiz wiedzy na temat bezpieczeństwa przeciwpożarowego,
-konkurencja z gaśnicą – rodzaje i zastosowanie gaśnic do odpowiedniej sytuacji,
-pierwsza pomoc przedmedyczna,
-zachowanie się podczas pożaru,
-konkurencja sprawnościowa związana z gaszeniem pożaru.
W każdej konkurencji brały udział 4-osobowe drużyny wraz z instruktorem.
Po zmaganiach terenowych była także okazja aby zaprezentować swoje umiejętności artystyczne w skeczu o tematyce związanej z bezpieczeństwem przeciwpożarowym "Ugasić pożar".
Dla zwycięzców były nagrody i upominki.
Na naszej stronie facebook zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmiku oraz pozostałych zdjęć z imprezy.

OLIMPIADA BEZ GRANIC

Po dłuższej przerwie spowodowanej pandemią, w dniu 26 września zostaliśmy zaproszeni do udziału w XI "Olimpiadzie bez granic" zorganizowanej przez SKS "Jantar" Racot. Gościła nas SP nr 4 w Lesznie. Ta integracyjna impreza sprawiła nam wiele radości. Uczestniczyliśmy w wielu sportowych konkurencjach, tańcach i poczęstunku. Zwieńczeniem wspólnej zabawy były pamiątkowe medale i atrakcyjne nagrody.
Więcej zdjęć można zobaczyć na naszej stronie facebook.

SPOTKANIE ZE STRAŻAKIEM

Dnia 25 września w WTZ Rydzyna odbyło się spotkanie ze strażakiem z Państwowej Straży Pożarnej w Rawiczu.
Zostały omówione najważniejsze zagadnienia dotyczące:
-zachowań podczas pożaru,
-pierwszej pomocy przedmedycznej (oparzenia, zaczadzenia, i utrata przytomności),
-rodzaju i zastosowania gaśnic w konkretnej sytuacji.
Bardzo dziękujemy Panu Michałowi za przybycie i przeprowadzenie zajęć z naszymi uczestnikami.

DZIEŃ ZDROWIA W MIEJSKIEJ GÓRCE

15 września nasi podopieczni uczestniczyli w pikniku sportowo-integracyjnym w Miejskiej Górce. Atrakcji było co niemiara. Braliśmy udział w konkurencjach sportowych i kulinarnych, a zabawa taneczna pozwoliła nam zintegrować się i bliżej poznać z innymi uczestnikami warsztatów. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas.
Więcej zdjęć na naszej stronie facebook.

WYSTAWA PRAC WTZ RYDZYNA

Dnia 26 sierpnia WTZ Rydzyna podczas „Rynków Śniadaniowych” prezentowała swój dorobek artystyczny. Pomimo kapryśnej pogody zainteresowanie naszym stoiskiem było dość spore.
W najbliższy piątek 1 września również będzie można podziwiać prace wykonane przez naszych podopiecznych podczas Dni Powiatu Leszczyńskiego, które odbędą się w Rydzynie na boisku przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym.

INTEGRACYJNY PIKNIK RODZINNY

6 lipca przy oficynach zamkowych Warsztaty Terapii Zajęciowej w Rydzynie zorganizowały "Piknik Rodzinny" dla naszych podopiecznych i ich rodzin.
Z zaproszonych gości przybyli Przedstawiciele Stowarzyszenia "Pro-Activ" oraz PCPR-u w Lesznie.
Spotkanie było świetną okazją do wspólnego spędzenia czasu przy muzyce, rozmowach i smakołykach.
Piknik połączony był z wystawą prac naszych uczestników.
Dziękujemy wszystkim za obecność i pomoc w organizacji imprezy.
Życzymy udanych wakacji.
Więcej zdjęć na naszym facebooku.

PIERWSZA POMOC

Dnia 23 czerwca odbyło się szkolenie z udzielania pierwszej pomocy osobom dorosłym i dzieciom oraz na temat bezpiecznych zachowań w czasie zbliżających się wakacji.

SPOTKANIE Z POLICJANTEM

Dnia 15 czerwca w naszej placówce odbyło się spotkanie z Panią Sierżant Sztabowy z Komendy Miejskiej Policji w Lesznie. Uczestnicy poznali specyfikę pracy policjanta i przyjrzeli się z bliska jak wygląda samochód policyjny.
Pani Policjant przypomniała podstawowe zasady ruchu drogowego, jak dbać o własne bezpieczeństwo oraz do kogo należy zwracać się o pomoc w sytuacji zagrożenia. Uczestnicy z dużym zainteresowaniem słuchali rad i wskazówek zaproszonego gościa.
Serdecznie dziękujemy za spotkanie.

"KUCHARZ MAŁEJ GASTRONOMII"

W maju w pracowni gospodarstwa domowego odbył się kurs dla naszych uczestników, którego celem było teoretyczne i praktyczne poznanie tajników pracy kucharza w małej gastronomi.
Program Kursu obejmował:
1. Podstawy pracy kucharza w małej gastronomi.
2. Prawidłowa higiena w pracy w kuchni.
3. Zagrożenia wynikające z nieprawidłowej higieny oraz procesu produkcji żywności.
4. Prawidłowe przygotowanie stanowiska pracy oraz realizacja zadań związanych z procesem przygotowywania posiłków pod okiem prowadzącego.
5. Nazewnictwo wyposażenia kuchennego oraz przypraw stosowanych w gospodarstwie domowym.
6. Zapoznanie się z podstawowymi przepisami kulinarnymi.
7. Omówienie wartości odżywczej produktów.
8. Planowanie przykładowego jadłospisu oraz listy zakupów.
9. Zapoznanie się z normami i recepturami gastronomicznymi.
10. Praktyczne przygotowanie deserów, dań z warzywami i owocami.
11. Przygotowywanie podstawowych sosów.
12. Prawidłowa prezentacja zastawy stołowej oraz serwowanych posiłków.
13. Degustacja potraw.
14. Planowanie i realizacja prac porządkowych.
Bardzo dziękujemy wszystkim Uczestnikom WTZ biorącym udział w szkoleniu za zaangażowanie i chęć poszerzania swojej wiedzy w zakresie gastronomii.

30 URODZINY TOBIASZA

‘’30 lat minęło jak jeden dzień …’’ . Tobiaszu życzymy ci dużo zdrowia, szczęścia i radości każdego dnia.

WYCIECZKA DLA UCZESTNIKÓW WTZ RYDZYNA

W dniach 5-10 czerwca odbyła się wycieczka do Trójmiasta. W pierwszym dniu zwiedzaliśmy piękny zamek w Malborku, później przyjechaliśmy do Stegny. Tam nocowaliśmy w pięknym hotelu.
W drugim dniu wycieczki przywitaliśmy się z morzem i plażowaliśmy na pięknej plaży. Wieczorem bawiliśmy się na dyskotece.
Kolejnego dnia pojechaliśmy do Gdańska. Zwiedzaliśmy Europejskie Centrum Solidarności, później pojechaliśmy do centrum Gdańska. Widzieliśmy fontannę Neptuna oraz Kościół Mariacki i inne zabytki. Po zwiedzaniu pływaliśmy w hotelowym basenie. Atrakcją na koniec dnia było ognisko i pieczenie kiełbasek.
Następnego dnia płynęliśmy statkiem z Gdańska do Sopotu, gdzie przycumowaliśmy statkiem do molo. Spacerowaliśmy po słynnym "Monciaku". Z Sopotu pojechaliśmy autokarem do Gdyni. Zwiedzaliśmy Skwer Kościuszki. Widzieliśmy Dar Pomorza. Kolejnego dnia pojechaliśmy zobaczyć Przekop na Mierzei Wiślanej. Byliśmy również w Krynicy Morskiej na lodach oraz na punkcie widokowym w Piaskach. Po południu meleksami pojechaliśmy pożegnać się z morzem w Stegnie. Po powrocie mieliśmy dyskotekę.
W drodze do domu zwiedzaliśmy Toruń a w nim Planetarium. Wycieczka bardzo nam się podobała. Na pewno długo pozostanie w naszej pamięci.
Relację z wycieczki przedstawiła: Ewa M.
Więcej zdjęć na naszej stronie facebook.

WARSZTATY KOSMETYCZNE – REGULACJA I MALOWANIE BRWI

Profesjonalna kosmetyczka Pani Joanna Organistka cyklem warsztatów kosmetycznych przybliżyła naszym uczestniczkom tajniki pielęgnacji twarzy, rąk i brwi. Uczestniczki warsztatów uczyły się jak upiększyć brwi, używając do tego kakao, a do nadania pięknego kształtu brwi użyły pincety. Po zabiegach pielęgnacyjnych dziewczyny były nie do poznania.

DZIAŁKA OGRODOWA WTZ RYDZYNA

Podczas zajęć na naszej działce wprowadzamy elementy hortiterapii. Jest to metoda terapii zajęciowej, która wykorzystuje rośliny i ogrody do wspomagania leczenia m.in. zaburzeń depresyjnych, nadpobudliwości. Bardzo dobrze reagują na nią osoby starsze i niepełnosprawne intelektualnie.
Hortiterapia zmniejsza stres i zmęczenie, poprawia nastrój, pozwala na ćwiczenie umiejętności podejmowania własnych decyzji i planowania swoich działań. Oglądanie efektów swojej pracy zwiększa u uczestników samoocenę i poczucie własnej wartości.

WARSZTATY KOSMETYCZNE PIELĘGNACJA RĄK MANICURE

Dzisiaj uczestniczki warsztatów poznały tajniki manicure, wyrównywania paznokci, umiejętność odsuwania skórek, dezynfekcji rąk i skórek, malowania lakierem do paznokci. Zdobyte umiejętności zaowocowały pięknym manicure i uśmiechem na twarzach dziewczyn.

UCZNIOWIE SOSW Z WIZYTĄ W WARSZTATACH TERAPII ZAJĘCIOWEJ

Dnia 24 maja uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Rydzynie odwiedzili nasze WTZ-ty.
Wzięli udział we wspólnych zajęciach w pracowni komputerowej. Uczyli się laminować, bindować i przycinać dokumenty, malować obrazki za pomocą tableta graficznego oraz przypomnieli sobie podstawowe informacje na temat edytowania dokumentów.

WARSZTATY FLORYSTYCZNE CZĘŚĆ 2

PRÓBKI PRACY W KWIACIARNI W RYDZYNIE - ULKA, MAGDA I ANETA

SZKOLENIE KOSMETYCZNE

FORUM EKONOMII SPOŁECZNEJ

16 maja 2023 roku odbyło się Forum Ekonomii Społecznej w Teatrze Miejskim w Lesznie.
Wydarzenie było uroczystym podsumowaniem projektu LOWES – Leszczyński Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej (2018-2023), z udziałem:
-Pani Pauliny Stochniałek - Członkini Zarządu Województwa Wielkopolskiego,
-Pana Łukasza Borowiaka – Prezydenta Miasta Leszna,
-Dr Grzegorza Grygiela – Dyrektora Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu.
Wśród nagrodzonych gości był Pan dr Zbigniew Zalesiński - Prezes Spółdzielni Socjalnej „Kotwica” w Dominicach. Serdecznie gratulujemy.

CZYNNOŚCI PORZĄDKOWE PRZY BIBLIOTECE W RYDZYNIE

PRÓBKI PRACY W CENTRUM INTEGRACJI SPOŁECZNEJ W KŁODZIE

PRÓBKI PRACY W KWIACIARNI W RYDZYNIE

WARSZTATY FLORYSTYCZNE

PRÓBKI PRACY W BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W RYDZYNIE

PIELĘGNACJA TERENÓW ZIELONYCH PRZY OBIEKTACH KOWOLKI W RYDZYNIE POD OPIEKĄ DORADCY ZAWODOWEGO

KONKURS NA NAJLEPIEJ PRZYSZYTY GUZIK

Dnia 21.04.2023 pracownia krawiecko-dziewiarska zorganizowała konkurs dla naszych podopiecznych na najlepiej przyszyty guzik. Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za udział i koleżeńską rywalizację.

SZKOLENIE DLA UCZESTNIKÓW WTZ

Na WTZ odbyło się szkolenie ,,Seksualność osób z niepełnosprawnością intelektualną - normy i granice’’.
Uczestnicy dowiedzieli się co to jest seksualność, kogo dotyczy, jakie potrzeby zaspokaja. Poznali normy i granice zachowań seksualnych (podstawy prawne ochrony lub naruszenia swojej intymności). Uczestnicy szkolenia poznali również kręgi bliskości, zagadnienia związane z seksualnością, widzenia siebie, swojego obrazu, akceptacji oraz etapy budowania relacji z drugą osobą.

ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE

KIEROWNIK WTZ RYDZYNA O 1,5% W TELEWIZJI LESZNO

Zapraszamy do obejrzenia filmu dotyczącego rozliczeń podatkowych 1,5%    Kliknij tutaj
Serdecznie zachęcamy do przekazywania 1,5% podatku na Stowarzyszenie "Pro-Activ".

SPOTKANIE KIEROWNIKA WTZ RYDZYNA  ADAMA  SAMOLA  Z SENATOREM JANEM FILIPEM LIBICKIM

WIOSENNA ROWERÓWKA

WARSZTATY KOSMETYCZNE

Dnia 29.03.2023r. odbyły się warsztaty kosmetyczne dla Uczestniczek WTZ, które przeprowadziła Pani Joanna Organistka- profesjonalna kosmetyczka. Dziewczyny poznały zabieg parafiną na dłonie, zabiegi pielęgnacyjne na twarz, rozświetlające, algowe. Poznały także produkty i techniki dbania o twarz i dłonie. Po szkoleniu potrafiły samodzielnie nałożyć maseczkę na twarz z alg i kremu.

DARIUSZ M. W GAZECIE ABC

Zapraszamy do lektury najnowszego wydania gazety ABC z dnia 22 marca z Darkiem w roli głównej.

SPOTKANIE NA WTZ Z OKAZJI PRZEJŚCIA NA EMERYTURĘ PANI DANUTY TĘGIEJ

Pani Danuta Tęga wieloletni pracownik socjalny w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie przeszła na zasłużoną emeryturę. W związku z tym w WTZ Rydzyna odbyła się impreza pożegnalna.
Z całego serca dziękujemy Pani Danucie za wieloletnią współpracę z naszą placówką oraz wsparcie i pomoc naszym podopiecznym. Dziękujemy za dobre serce i życzliwość, którą mogliśmy dostrzec u Pani każdego dnia.
Życzymy dużo zdrowia, odpoczynku oraz wiele radosnych dni.

DZIEŃ KOBIET I DZIEŃ MĘŻCZYZNY NA WTZ

1,5 PROCENT PODATKU

Serdecznie zachęcamy do przekazywania 1,5% podatku na Stowarzyszenie "Pro-Activ".

BALIK KARNAWAŁOWY

Dnia 17 Lutego na WTZ-tach odbyła się zabawa karnawałowa dla naszych uczestników. Atmosfera była wyśmienita, wszyscy świetnie się bawili, a dla osób biorących udział w konkursach przygotowane zostały drobne upominki. Zabawa połączona była z urodzinami Darii P.
Więcej zdjęć z balu na naszym facebooku.

WALENTYNKOWE SZALEŃSTWO

ZIMOWE SPACERY

URODZINY ADRIANKA

Nasz nowy uczestnik obchodził dziś na WTZ-tach swoje 25 urodziny. Życzymy Ci Adrianku dużo radości, spełnienia wszystkich marzeń oraz samych słonecznych dni każdego dnia.

ZAPROSZENIE NA WYSTAWĘ FOTOGRAFII

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na otwartą wystawę fotografii gwiazd i osobistości z własnego archiwum naszego uczestnika Dariusza Metery. Wystawa „Czy nas jeszcze pamiętasz … ?" odbędzie się dnia 15 lutego (środa) o godz. 17:00 w Filii Bibliotecznej w Czerninie, Rynek 8.
Ze zgromadzonych kilku tysięcy zdjęć – Anna i Dariusz (syn) Metera wybrali postacie, które odeszły, ale trwale zapisały się w kulturze, w naszej pamięci i w naszych sercach. Będzie to okazja do pokazania unikalnych ujęć, często robionych tylko dzięki wielkiej pasji i pragnieniu poczucia bliskości wybitnych osób, tworzących barwną historię współczesnego świata. Na całość spotkania złożą się wspomnienia, anegdoty oraz prezentacje multimedialne.
Serdecznie zapraszamy !

40 URODZINY JACUSIA

‘’40 lat minęło jak jeden dzień …’’ . Jacku życzymy ci dużo zdrowia, szczęścia i radości każdego dnia.

WOŚP - POMAGAMY

Uczestnicy WTZ Rydzyna przyłączyli się do akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zbiórkę pieniędzy przeprowadzili wychowankowie SOSW. Dzięki takim inicjatywom uwrażliwiamy naszych podopiecznych na dzielenie się, pomaganie i niesienie pomocy innym.
"Pomagając innym pomagasz i sobie".

PRACOWNIA GOSPODARSTWA DOMOWEGO PODCZAS PRZYGOTOWYWANIA POSIŁKU

ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE I NOWOROCZNE

GŁOS WTZ

Pracownia komputerowa wydała kolejną gazetkę "Głos WTZ"- wydanie świąteczne.Zapraszamy do lektury dział GŁOS.

SPOTKANIE WIGILIJNE

Boże Narodzenie to czas magiczny, czas zadumy i refleksji.Świąteczny nastrój dla uczestników WTZ Rydzyna zapanował 21 grudnia. Tego dnia odbyło się spotkanie wigilijne, na którym gościli również: Wicestarosta Powiatu Leszczyńskiego Pan Maciej Wiśniewski, Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Rydzynie Pani Emilia Nowak, Kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Lesznie Pan Mateusz Juśkiewicz, Prezes Stowarzyszenia "Pro-Activ" w Rydzynie Pan Stefan Szmania oraz Starszy Pracownik Socjalny PCPR Pani Danuta Tęga.
Podczas spotkania jak zawsze panowała rodzinna atmosfera, nie zabrakło przepysznych potraw, świątecznych i noworocznych życzeń oraz wspólnego kolędowania.Dużo pozytywnych emocji wywołały drobne prezenty, które przywiózł Św. Mikołaj. Pragniemy podziękować wszystkim zaproszonym gościom za przybycie oraz mile spędzony czas w świątecznym nastroju.Takie szczególne momenty wzmacniają wzajemne relacje i integrują naszą małą społeczność.

KIERMASZ ŚWIĄTECZNY

Dnia 6 grudnia w siedzibie Starostwa Powiatowego odbył się kiermasz ozdób i dekoracji bożonarodzeniowych, wykonanych przez naszych uczestników. Rękodzieła cieszyły się dużym zainteresowaniem.

ZABAWA ANDRZEJKOWA

KIERMASZ ŚWIĄTECZNY W STAROSTWIE


LOKOMOTYWA W WYKONANIU MARKA

I POMOC NA WTZ

W piątek Pani pielęgniarka przeprowadziła dla wszystkich uczestników WTZ szkolenie teoretyczne na temat I pomocy.
Omawiane zostały zagadnienia tj:
-resuscytacja krążeniowo-oddechowa
-zadławienia
-złamania
-oparzenia
-najważniejsze numery alarmowe
Prezentację przygotował Konrad z pracowni komputerowej.

TELEDYSK JERUSALEMA W WYKONANIU UCZESTNIKÓW WTZ RYDZYNA

W ramach konkursu „Każdy jest kowalem swojego losu – Kuźnia 2022”, kadra WTZ wraz z uczestnikami stworzyła teledysk do piosenki Jerusalema. Uczestnicy mieli okazję wcielić się w prawdziwych aktorów i tancerzy. Pracy było sporo, ale warto było czekać na efekt końcowy.
Zapraszamy do obejrzenia teledysku    Kliknij tutaj

SZKOLENIE FLORYSTYCZNE

W dniach 26 i 27 października w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Rydzynie odbyło się szkolenie florystyczne dla naszych uczestników. Szkolenie zostało zorganizowane w ramach projektu POWER, którego celem jest wsparcie w obszarach zatrudnienia, włączenia społecznego oraz edukacji. Wykonane prace można oglądać na prezentowanych zdjęciach. Więcej zdjęć jest dostępnych na naszej stronie facebook.

XX EDYCJA OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO - GOŁUCHOWO 2022

20 października wzięliśmy udział w Wielkopolskiej Gali XX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Sztuka Osób Niepełnosprawnych" - "Świat za 100 lat".
Uroczystość odbyła się w Muzeum Leśnictwa w Gołuchowie, bardzo malowniczym miejscu, na terenie pięknego parku i Zamku.
W tym roku nasza uczestniczka Milena S. została wyróżniona w kategorii "Malarstwo i Witraż" i otrzymała mnóstwo nagród, w tym nagrodę pieniężną. Uroczystość rozdania nagród uświetnił występ muzyczny zespołu ludowego oraz pyszny catering.

XVII PRZEGLĄD ARTYSTYCZNY OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ KOŚCIAN 2022

Dnia 12 października 2022 roku w Kościańskim Ośrodku Kultury nasze Uczestniczki wzięły udział w "XVII Przeglądzie Artystycznym Osób z Niepełnosprawnością". Weronika W. zaśpiewała piosenkę Patrycji Markowskiej " Świat się pomylił", a Honorata B. piosenkę Anny Jantar " Tyle słońca w całym mieście". W Przeglądzie wzięły udział placówki z Kościana, Piasków, Leszna , Jarogniewic, Gostynia, Grodziska Wielkopolskiego, Włoszakowic, Mościszek, Grońca i Kąkolewa. Uczestnicy reprezentowali WTZ, ŚDS, OW, OR, Szkoły Specjalne i DPS.
Programy były bardzo urozmaicone. Prezentowane były piosenki, układy taneczne, kabarety i skecze. Przegląd pokazał całą gamę talentów, którymi mogli pochwalić się wszyscy wykonawcy. Nasze Uczestniczki godnie reprezentowały Warsztaty w Rydzynie, a występ został przywitany gromkimi brawami. Jury wszystkich uczestników nagrodziło dyplomami i wspaniałymi nagrodami.
Zapraszamy do obejrzenia filmu    Kliknij tutaj

WALNE ZGROMADZENIE CZŁONKÓW

Stowarzyszenie na Rzecz Aktywności Zawodowej i Społecznej "Pro-Activ" w Rydzynie serdecznie zaprasza na Walne Zgromadzenie Członków, które odbędzie się dnia 7 października o godz. 13:00 w Warsztatach Terapii Zajęciowej
w Rydzynie (Pl. Zamkowy 2 - górna część WTZ).

WYCIECZKA DO ŚWIERADOWA ZDROJU

W dniach 26-29 września odbyła się wycieczka do Świeradowa Zdroju. Pełni wigoru w poniedziałek wyruszyliśmy do Jeleniej Góry. Pierwszym przystankiem była średniowieczna Wieża Książęca w Siedlęcinie z unikatowymi malowidłami i ciekawą legendą. Następnie zwiedziliśmy Jelenią Górę, która słynie z zabytkowych kościołów, malowniczych uliczek i mrokliwego Rynku. Pyszna pizza i ciepła herbata pozwoliły nam zregenerować siły przed dalszą podróżą autokarem do Świeradowa Zdroju. Drugiego dnia pogoda spłatała nam figla, ale mimo deszczu wypoczęci ruszyliśmy po kolejne przygody. Wraz z towarzyszącymi nam przewodnikami sudeckimi Panią Igą i Panem Mariuszem odwiedziliśmy Izerską Łąkę. Można powiedzieć, że „oczarowało” nas to miejsce, a filmy przyrodnicze i prelekcja pozwolą nam jeszcze bardziej dbać i obserwować przyrodę .
Następnym punktem na naszej mapie była Huta Szkła „Julia” w Piechowicach. Mielismy możliwość zobaczenia jak wygląda praca hutników i w jaki sposób wytwarza się „małe dzieła sztuki” ze szkła. Zadowoleni i trochę zmęczeni odwiedziliśmy ponownie Jelenią Górę, a następnie udaliśmy się do pensjonatu, gdzie wieczorem odbyła się dyskoteka.
W trzecim dniu po pokonaniu trasy koleją linową, dotarliśmy do schroniska „Na stogu Izerskim” położonym na wysokości 1060 m.n.p.m. Tam nas przywitał pierwszy śnieg. Po odpoczynku i ciepłej herbacie mieliśmy jeszcze siły żeby zwiedzić centrum Świeradowa z malowniczym deptakiem, fontanna z żabkami (symbolem miasta) oraz Domem Zdrojowym. Po odpoczynku w kawiarni (pysznym ciastku i kawie) powróciliśmy do pensjonatu.
Czwartego dnia pożegnaliśmy Świeradów Zdrój i ruszyliśmy do Osówki, podziemnego miasta kompleksu Riese, gdzie poznaliśmy mroczną historię okresu II wojny światowej. Ostatnim punktem na naszej turystycznej mapie była piękna Świdnica z zabytkami. Chętnie fotografowaliśmy się przy pomniku dzików, na Rynku i w Wieży Ratuszowej. Zwieńczeniem naszego zwiedzania było odwiedzenie Kościoła Pokoju, który w 2001 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Z niecierpliwością oczekujemy na kolejną wycieczkę i serdecznie dziękujemy naszym Sponsorom, dzięki którym mogliśmy zwiedzić kolejne miejsca w naszym pięknym kraju.
Więcej zdjęć z wycieczki dostępnych jest na naszym facebooku.

TURNUS REHABILITACYJNY DLA UCZESTNIKÓW WTZ RYDZYNA

W dniach 3-17.09.2022r. odbył się turnus rehabilitacyjny nad morze. Miejscem pobytu był Ośrodek Wczasowo-Wypoczynkowy w Dźwirzynie.
Każdy dzień wypełniony był różnymi atrakcjami. Odbywały się potańcówki przy ognisku, dyskoteki oraz wyjazdy do Kołobrzegu. Wieczorne spacery brzegiem morza i nad jezioro były okazją do integracji i swobodnych rozmów. W ciepłe i słoneczne dni plażowaliśmy i aktywnie uczestniczyliśmy w grach i zabawach ruchowych na świeżym powietrzu. Gdy pogoda nie dopisywała odbywały się zajęcia świetlicowe oraz turnieje w tenisa stołowego i piłkarzyki.
Uczestnicy codziennie korzystali z zabiegów rehabilitacyjnych oraz siłowni. Podczas turnusu wszyscy podopieczni utrwalali umiejętności „treningu ekonomicznego”, racjonalnie gospodarując swoimi finansami podczas zakupów w sklepie, kawiarni lub restauracji.
Wszyscy do domów wrócili zadowoleni, wypoczęci i pełni wrażeń.
Więcej zdjęć z turnusu dostępnych jest na naszym facebooku.

IMIENINY PREZESA STOWARZYSZENIA "PRO-ACTIV"

31 sierpnia na WTZ-tach Pan Prezes Stefan Szmania obchodził swoje imieniny. Wspólnie odśpiewane "100 lat" bardzo ucieszyło solenizanta. Jeszcze raz życzymy Panu dużo zdrówka i pomyślności.

ZBIÓR PLONÓW NA DZIAŁCE WTZ

REHABILITACJA NA ŚWIEŻYM POWIETRZU

SZKOLENIE Z TRENINGU EKONOMICZNEGO

W dniach 22-24.08. w ramach projektu "Aktywni niepełnosprawni" odbyło się szkolenie dla Uczestników WTZ
na temat treningu ekonomicznego i racjonalnego gospodarowania swoimi finansami.
Program treningu grupowego:
-Podniesienie umiejętności w zakresie planowania wydatków,
-Kształtowanie orientacji w cenach towarów i usług,
-Planowania zakupów,
-Planowania wydatków na cały miesiąc,
-Oszczędne gospodarowanie budżetem,
-Racjonalne wydawanie pieniędzy (wydatki stałe, utrzymanie domu).

AKTYWNY RELAKS NA ŚWIEŻYM POWIETRZU

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE DOTYCZĄCE BEZPIECZEŃSTWA PODCZAS WAKACJI


Już niedługo rozpoczną się wakacje.
Aby je spędzić bezpiecznie, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach.
-Opalanie się bez kremu z filtrem i okrycia głowy grozi oparzeniami słonecznymi lub udarem,
-Do wody wchodź wyłącznie pod opieką dorosłych,
-Podczas podróży pilnuj swojego bagażu i często sprawdzaj czy masz wszystko ze sobą,
-Aby w każdej sytuacji móc wezwać pomoc, zapamiętaj numery alarmowe,
-Gdy jedziesz autem zawsze zapinaj pasy bezpieczeństwa,
-Nie wychodź z domu, jeśli zanosi się na burzę,
-Nie graj w piłkę blisko ulicy,
-Nie rozpalaj ogniska w lesie,
-Przechodź przez ulicę w miejscu do tego wyznaczonym,
-W słoneczne dni pij dużo wody i noś nakrycie głowy,
-Nigdy nie rozmawiaj z nieznajomymi.


Warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpiecznego zachowania się w czasie burzy:
- słuchać prognoz pogody i komunikatów lokalnych mediów;
- unikać przebywania na otwartej przestrzeni, szukać schronienia w budynku;
- jeśli to niemożliwe: przyjąć bezpieczną pozycję (kucnąć, zbliżając stopy maksymalnie do siebie), jeśli przebywamy w grupie osób: rozdzielić się, żeby nie tworzyć skupiska;
- nie rozmawiać przez telefon komórkowy (najlepiej go wyłączyć),
- zejść z roweru, żeby nie dotykać jego metalowych części; unikać kontaktu z metalowymi przedmiotami;
- nie stawać pod pojedyńczym wysokim drzewem ani w pobliżu wysokich konstrukcji, linii wysokiego napięcia, przewodów lub trakcji;
- zejść ze szczytów wzniesień w obniżenie terenu;
- na otwartych zbiornikach wodnych: natychmiast wyjść z wody, łódki lub kajaka na brzeg;
- w mieszkaniu i domu zamknąć wszystkie okna; z balkonu, tarasu, podwórka i obejścia należy usunąć (lub zabezpieczyć) przedmioty, które mogłyby zostać porwane przez wiatr (parasole, donice, suszarki do prania itp.), wyłączyć z kontaktów urządzenia elektryczne, nie rozmawiać przez telefon stacjonarny.

PIKNIK RODZINNY

Dnia 30 czerwca odbył się "Piknik Rodzinny" dla uczestników WTZ oraz ich rodzin i opiekunów. Aby umilić wszystkim czas przygotowaliśmy wiele atrakcji m.in. przewozy bryczką, dmuchańce, bańki mydlane, dostępność placu zabaw dla dzieci oraz grill. Wszyscy świetnie się bawili. Atmosferę ożywiła muzyka i występy wokalne naszej artystki Weroniki. Dziękujemy wszystkim za przybycie i mile spędzony czas.
Więcej dostępnych zdjęć na naszej stronie na facebooku.

WYSTAWA PRAC WTZ RYDZYNA

Dnia 25 czerwca na Placu Metziga w ramach „Rynków śniadaniowych” nasza placówka prezentowała prace wykonane przez podopiecznych WTZ Rydzyna. Swoje stoiska promocyjne przygotowały m.in. Muzeum Okręgowe, Miejska Biblioteka Publiczna oraz organizacje pozarządowe.

ZAKOŃCZENIE PRAKTYK ZAWODOWYCH W BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W RYDZYNIE

Bardzo serdecznie dziękujemy Pani Magdalenie Szymańskiej-Pietrzak oraz pracownikom biblioteki publicznej w Rydzynie za umożliwienie odbycia naszym uczestnikom WTZ praktyk zawodowych oraz pomoc i współpracę.
Dzięki takim działaniom nasi podopieczni zdobywają nową wiedzę i doświadczenie, bardziej wierzą w siebie oraz we własne możliwości.

FESTYN SZKOLNY

Z okazji zakończenia roku szkolnego przez uczniów SOSW Rydzyna, 21 czerwca uczestniczyliśmy w festynie zorganizowanym przez Stowarzyszenie "Podaruj Dzieciom Radość".Było mnóstwo atrakcji m.in. animacje, malowanie twarzy, dogoterapia,pokazy motoryzacyjne oraz straży pożarnej.Czas umilały nam tańce przy muzyce oraz występy wokalne młodego pokolenia.

REHABILITACJA-TERAPIA MANUALNA

Pracownia stolarska wykonała tablicę do ćwiczeń manualnych dla podopiecznych WTZ, którzy mają problemy ze sprawnością kończyn górnych.

SZKOLENIE GASTRONOMICZNE

W dniach 30 i 31 maja na WTZ-tach zostało przeprowadzone szkolenie z umiejętności gotowania dla wybranych uczestników WTZ Rydzyna i CIS w Kłodzie. Program szkolenia obejmował część teoretyczną i praktyczną. W części praktycznej podopieczni przygotowali rogaliki oraz pizzę. Wszystkim bardzo smakowało.

POŻEGNANIE MAŁGOSI

W poniedziałek pożegnaliśmy naszą sympatyczną koleżankę Małgosię, która została przyjęta do DPS-u w Pakówce i tam będzie kontynuować dalszą terapię zajęciową. Serdecznie dziękujemy Małgosi za wspólnie spędzone chwile i pracę na rzecz WTZ. Życzymy powodzenia i wiele radości na najbliższe dni, miesiące, lata.

SPOTKANIE Z DIETETYKIEM

Dnia 26 maja zostało zorganizowane spotkanie dla rodziców i opiekunów naszych uczestników z panią dietetyk.
Pani Kasia omówiła najważniejsze zagadnienia dotyczące zdrowego odżywiania oraz to jaką rolę na nasz organizm ma wpływ nieodpowiednio dobrana dieta. Spotkanie zostało połączone z "Dniem Matki". Uczestnicy wręczyli swoim mamom upominki wykonane samodzielnie i z serca.
Problem związany z nieodpowiednim odżywianiem jest bardzo istotny, ale niestety często bagatelizowany. Dlatego bardzo dziękujemy rodzicom i opiekunom za udział i zaangażowanie w zajęcia, a zdobytą wiedzę przenośmy w życie codzienne.

PIERWSZA POMOC NA WTZ

Dnia 25 maja na WTZ-tach odbyły się zajęcia z pierwszej pomocy, które prowadziła Pani Magda pielęgniarka. Głównym celem zajęć było poszerzenie wiedzy teoretycznej i praktycznej uczestników na temat udzielania pierwszej pomocy oraz ukształtowania postawy poszanowania życia ludzkiego w warunkach zagrożenia.

PRACE NA DZIAŁCE

W ramach projektu "Aktywni Niepełnosprawni" pod nadzorem trenera pracy uczestnicy WTZ wykonują prace pielęgnacyjno-siewne na działce ogrodowej WTZ.

ROZEZNANIE RYNKU NA USŁUGĘ SZKOLENIOWĄ - PROJEKT "AKTYWNI NIEPEŁNOSPRAWNI"

W związku z poszukiwaniem wykonawcy szkolenia dla Uczestników projektu, Beneficjent dokonuje rozeznania rynku.
Link do pobrania: ROZEZNANIE RYNKU

INFORMACJE O PROJEKCIE

PRAKTYKI ZAWODOWE

W ramach projektu "Aktywni Niepełnosprawni" Michał i Kuba odbywają praktyki zawodowe w zakresie usług gastronomicznych w Spółdzielni Socjalnej "Kotwica" w Dominicach.W piątek chłopcy obierali warzywa i przygotowywali proste posiłki.

PRAKTYKI ZAWODOWE

W ramach projektu "Aktywni Niepełnosprawni" nasi podopieczni WTZ uczestniczą w praktykach zawodowych w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rydzynie. Zajęcia mają na celu poznanie specyfiki pracy w bibliotece oraz pomoc w realizacji zaplanowanych działań.

ZABIEGI REHABILITACYJNE DLA UCZETNIKÓW WTZ

W ramach projektu "Aktywni Niepełnosprawni" nasi uczestnicy korzystają z zabiegów leczniczych prowadzonych przez rehabilitanta. Wykonywane są masaże, terapia manualna oraz terapia polem magnetycznym (magnetronik).

WIOSENNE SPACERY

PROJEKT "AKTYWNI NIEPEŁNOSPRAWNI"

WIATRAK NA DZIAŁCE WTZ

Marek Ludwiczak z pracowni stolarskiej wykonał przepiękny wiatrak, który stanął na naszej działce.
Bardzo dziękujemy Markowi za trud i ogrom pracy włożony w wykonanie wiatraka.

GŁOS WTZ - WYDANIE WIELKANOCNE

Pracownia komputerowa wydała kolejną gazetkę "Głos WTZ"- wydanie wielkanocne.
Zapraszamy do lektury - dział GŁOS.

ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE

WIELKANOCNE PRZYGOTOWANIA

Uczestnicy WTZ ostatnie dni przed Świętami poświęcili swój czas na przygotowanie różnych ozdób wielkanocnych. Efekty ich pracy można zobaczyć na poniższych zdjęciach.

ŚWIĘTUJEMY DZIEŃ KOBIET

Dnia 8 marca nasze Kobiety na Wtz-tach obchodzą swoje Święto. Mężczyźni składali Paniom życzenia i wręczali prezenty. Wszystkim Kobietom życzymy samych pięknych chwil i radości każdego dnia.

1 PROCENT PODATKU

Serdecznie zachęcamy do przekazywania 1% podatku na Stowarzyszenie "Pro-Activ".

PRZYGOTOWANIA DO WALENTYNEK

OSTATNIE POŻEGNANIE LESZKA

Informujemy, że Msza św.pogrzebowa oraz uroczystości pogrzebowe odbędą się dnia 5 lutego o godzinie 10:30 na Cmentarzu Parafialnym w Rydzynie.

LESZEK SZMYT

Z głębokim żalem informujemy, że dnia 2 lutego 2022 roku, po ciężkiej chorobie zmarł nasz kochany uczestnik Leszek.
Przyjaciele, Kadra i Uczestnicy WTZ ze smutkiem przyjęli wiadomość o jego śmierci.
Leszek był naszym uczestnikiem 10 lat. Rodzinie i bliskim przekazujemy głębokie wyrazy współczucia.

„35 LAT CAPELLA ZAMKU RYDZYŃSKIEGO”

19 stycznia byliśmy w Zamku Rydzyńskim obejrzeć wystawę ,,35 lat Capella Zamku Rydzyńskiego’’. Wystawa bardzo nam się podobała, tym bardziej, iż wszystkie zdjęcia na tablicach pochodziły z prywatnego albumu rodziców naszego podopiecznego Darka M.

WIGILIA NA WTZ

Jest taki dzień, w którym czujemy szczególną więź, bliskość i składamy sobie nawzajem najserdeczniejsze życzenia.
Na spotkaniu wigilijnym, które odbyło się 22 grudnia nie mogło zabraknąć Podopiecznych WTZ,Kadry,Kierownictwa oraz Prezesa Stowarzyszenia "Pro-Activ".
Niestety ze względu na trwającą pandemię nie wszyscy goście mogli być razem z nami.
Zwieńczeniem naszego spotkania był poczęstunek, na którym nie mogło zabraknąć tradycyjnych potraw wigilijnych.
Na wszystkich uczestników czekały prezenty, które wcześniej na saniach przywiózł Gwiazdor.
Więcej zdjęć na naszym facebooku.

ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE I NOWOROCZNE

GŁOS WTZ

Pracownia komputerowa wydała kolejną gazetkę "Głos WTZ"- wydanie świąteczne.Zapraszamy do lektury dział GŁOS.

IMIENINY DARKA

Dnia 17 grudnia na WTZ-tach Darek obchodził swoje imieniny.Wspólnie odśpiewane "100 lat" bardzo ucieszyło solenizanta. Życzymy Ci Darku przede wszystkim dużo zdrówka i pomyślności.

KORZYSTAMY Z UROKU ZIMY

IMIENINY DAWIDA

Dnia 14 grudnia Dawid obchodził na WTZ-tach swoje imieniny.Życzymy Ci Dawidzie dużo radości i spełnienia wszystkich marzeń.

KUŹNIA 2021

Dnia 8 grudnia odbyło się podsumowanie konkursu „Każdy jest kowalem swojego losu-Kuźnia 2021”, którego organizatorem było Stowarzyszenie na rzecz osób niepełnosprawnych „Kreatywni” w Piaskach. Impreza została zorganizowana w formie zdalnej w programie Teams ze względu na pandemię koronawirusa. W konkursie wzięło udział 11 placówek z 6 powiatów. Zadaniem uczestników było wykonanie 6 konkurencji:
1.Pejzaż witaminowy
2.Mały florysta
3.Zabawka z recyklingu
4.Kukiełki
5.Kompetencje cyfrowe
6.Teatrzyk kukiełkowy
Reprezentantami naszego zespołu byli: Konrad, Daria Sz. oraz Ewa – spisali się na medal.
Podziękowania dla całego zespołu, który był odpowiedzialny za pomysł i realizację poszczególnych konkurencji.

KIERMASZ ŚWIĄTECZNY

Dnia 9 grudnia w siedzibie Starostwa Powiatowego odbył się kiermasz ozdób i dekoracji bożonarodzeniowych, wykonanych przez naszych uczestników. Rękodzieła cieszyły się dużym zainteresowaniem.

ARTYKUŁ Z MAGDĄ CISZYK W GAZECIE ABC

Kliknij na zdjęcie ,aby tekst był wyraźny.

KIERMASZ ŚWIĄTECZNY W STAROSTWIE


PRAKTYKI ZAWODOWE

W ramach projektu „Aktywni niepełnosprawni” w dniach 23-24 listopada dla wybranych uczestników WTZ odbyły się praktyki przyspasabiające do zawodu.

ZAJĘCIA Z PANIĄ DIETETYK

W ramach projektu „Aktywni niepełnosprawni” dnia 19 listopada odbyły się zajęcia z Panią dietetyk na temat zdrowego odżywiania, właściwej diety oraz złych nawyków żywieniowych.
Nawyki żywieniowe to przyzwyczajenia dotyczące tego, co najczęściej jadamy, o jakich porach, w jaki sposób. Nawyki żywieniowe mogą być dobre i złe.
Dobre nawyki żywieniowe powodują, że jesteś zdrowy, dobrze się czujesz i masz prawidłową wagę ciała.
Złe nawyki żywieniowe mogą powodować, że tyjesz, często jesteś zmęczony i chorujesz na wiele chorób.
Złe nawyki żywieniowe są wtedy, kiedy:
-jesz ciągle to samo
-jesz dużo i często słodycze, pijesz słodzone napoje
-jesz dużo i często tłuste mięso, tłuste wędliny, fast-foody czyli frytki, hamburgery, chipsy
-rzadko jesz warzywa i owoce
-rzadko jesz produkty mleczne i produkty zbożowe
-przejadasz się, czyli jesz za dużo na 1 posiłek.
Jest wiele chorób spowodowanych złą dietą. Możesz zachorować na cukrzycę. Mogą przestać prawidłowo działać twoje nerki lub wątroba. Jest też wiele ciężkich chorób układu pokarmowego.
Pamiętaj ! Złe nawyki żywieniowe zawsze można zmienić! Ale nie jest to łatwe. Przede wszystkim wymaga to twojego przekonania, że chcesz żyć zdrowo.
Chcesz być zdrowy?
1.Zamiast słodkich napojów pij wodę.
2.Słodycze zastąp warzywami i owocami.
3.Dbaj o różnorodność posiłków!
4. Odżywiaj się regularnie!
5.Jedz pełnoziarniste produkty zbożowe!
6.Jedz codziennie produkty białkowe!
7.Unikaj tłustych potraw!
8.Ogranicz sól w jedzeniu!
9.Ogranicz cukier i słodycze!

DZIEŃ PRACOWNIKA SOCJALNEGO

Dnia 23.11.2021r. w Warsztatach Terapii Zajęciowej uroczyście obchodziliśmy Dzień Pracownika Socjalnego, który połączony był z Radą Programową.
Pan Kierownik wszystkim pracownikom Warsztatów złożył najserdeczniejsze życzenia oraz podziękował za trud i wysiłek wkładany w codzienną pracę.

UROCZYSTE ODŚPIEWANIE HYMNU

Uczestnicy WTZ Rydzyna przyłączyli się do akcji "Szkoła do hymnu" i wspólnie z uczniami SOSW Rydzyna odśpiewali Hymn Polski "Mazurka Dąbrowskiego".
W ten sposób uczciliśmy Narodowe Święto Niepodległości, które obchodzimy 11 listopada.

PODZIĘKOWANIE OD PANI JADWIGI CISZYK

Bardzo dziękujemy Pani Jadwidze za tak miłe i ciepłe słowa, które jeszcze bardziej motywują nas do dalszej pracy i działania na rzecz osób niepełnosprawnych.

SPOTKANIE W MIEJSKIEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ IM. STANISŁAWA GROCHOWIAKA W LESZNIE

W ramach projektu "Aktywni niepełnosprawni" Magda Kliemann i Magda Ciszyk pod nadzorem Pana Kierownika oraz stażystów P.Aldony i P.Filipa uczestniczyły w przygotowaniach do spotkania poetyckiego. Lekcje poetyckie stanowiły okazję do bezpośredniego kontaktu autorów z publicznością. Celem imprezy była edukacja literacka dzieci i młodzieży oraz popularyzacja poezji współczesnej.

PROJEKT "AKTYWNI NIEPEŁNOSPRAWNI"

W ramach projektu "Aktywni Niepełnosprawni" uczestnicy WTZ Rydzyna otrzymali wsparcie trenerów pracy.
Dnia 29 października nasi podopieczni wzięli udział w zajęciach dla seniorów, które odbyły się w Bibliotece Ratuszowej.

SESJA ZDJĘCIOWA ,,DYNIOWY ZAKĄTEK,, POŁĄCZONA Z WYSTAWĄ KAMILA NORWIDA

SPACERY W OTOCZENIU JESIENI

SPOTKANIE Z PANIĄ DIETETYK

W ramach projektu "Aktywni niepełnosprawni" 26.10. na WTZ-tach odbyło się spotkanie z dietetykiem.Wszyscy uczestnicy byli mierzeni i ważeni.Dzięki tym parametrom można było obliczyć wskaźnik BMI, który informuje nas czy stosunek masy ciała do wzrostu jest prawidłowy.

IMPREZA IMIENINOWO-URODZINOWA

25 października Daria Sz.obchodziła na WTZ-tach swoje imieniny i urodziny.Wszyscy uczestnicy zaśpiewali Darii "100 lat" i składali życzenia.
Życzymy Naszej solenizantce przede wszystkim pogody ducha, radości i szczęścia w miłości.

ODWIEDZINY UCZNIÓW SOSW RYDZYNA

Dnia 20 października 2021 roku uczniowie klasy I-II PDP oraz II-III PDP Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Rydzynie odwiedzili podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej w Rydzynie. Mieli oni okazję zapoznać się z działalnością i funkcjonowaniem WTZ-ów. Wielką radością było spotkanie byłych absolwentów szkoły ze swoimi koleżankami i kolegami z SOSW.

IMIENINY DARII PATOKI

22 października na WTZ-tach Daria obchodziła swoje imieniny.
Naszej solenizantce życzymy dużo zdrówka, radości i spełnienia marzeń.

IMIENINY ULKI

21 października na WTZ-tach Ulka obchodziła swoje imieniny.
Ulka życzymy Ci "100 lat".

PRZEGLĄD ARTYSTYCZNY

We wrześniu odbył się Przegląd Artystyczny dla Osób z Niepełnosprawnością, którego organizatorem było Stowarzyszenie „Jesteśmy Wśród Was” wraz z Ośrodkiem Wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi w Kościanie. Naszą placówkę reprezentowała Weronika. W tym roku konkurs odbył się w formie zdalnej.
Nasza wokalistka w studiu nagrań wykonała 2 utwory:
- „Świat się pomylił” Patrycji Markowskiej oraz
- „Dłoń” Natalii Kukulskiej
Piosenki zostały wysłane do organizatora konkursu i ocenione przez jury.
Za udział w przeglądzie Weronika otrzymała dyplom oraz drobne upominki.
Wielkie brawa dla naszej piosenkarki za odwagę i piękne wykonanie.
Zapraszamy do obejrzenia filmu    Kliknij tutaj

IMIENINY ARTURA

7 października na WTZ-tach Artur obchodził swoje imieniny.Wspólnie odśpiewane "100 lat" bardzo ucieszyło solenizanta. Życzymy Ci Arturze przede wszystkim dużo zdrówka i pomyślności.

WYCIECZKA DO MIĘDZYGÓRZA

W dniach 27-30 wrzesień dla uczestników WTZ Rydzyna odbyła się wycieczka do Międzygórza.
W pierwszym dniu wycieczki głównym celem było zdobycie Twierdzy w Srebrnej Górze oraz wejście na Szczeliniec Wielki w Górach Stołowych.
Drugiego dnia zwiedzaliśmy Ogród Botaniczny w Lądku Zdrój oraz Jaskinię Niedźwiedzia w Kletnie. Wszyscy byli pod wielkim wrażeniem pięknych kaskad i stalaktytów. Jaskinia uznawana jest za jedna z najpiękniejszych w Polsce. Trzeciego dnia można było zwiedzać Międzygórze lub wybrać się na najwyższe pasmo polskich Sudetów Wschodnich „Śnieżnik”. Szczyt ma wysokość 1423m. n.p.m.
W drodze powrotnej zwiedzaliśmy Ostrów Tumski we Wrocławiu, Katedrę i Starówkę. Główną atrakcją był rejs statkiem po Odrze.
Wszyscy wróciliśmy zadowoleni i bardzo się cieszymy, że w końcu mogliśmy pojechać na wymarzoną wycieczkę.
Więcej zdjęć jest dostępnych na naszym facebooku.
Film z wycieczki będzie dostępny w połowie października.

ĆWICZENIA USPRAWNIAJĄCE TECHNIKĘ PISANIA I RYSOWANIA

W POSZUKIWANIU ŻOŁĘDZI NA JESIENNE OZDOBY

OSTATNIE CIEPŁE DNI NAD ZALEWEM

LUCYNA W CIECHOCINKU

W OTOCZENIU PRZYRODY

IMIENINY JACKA

Jacku zyczymy Ci wszystkiego najlepszego, duzo zdrówka i radości.

TERAPIA ZAJĘCIOWA W PRACOWNI KRAWIECKO-DZIEWIARSKIEJ

URODZINY MARTYNY

W piątek 27 sierpnia nasza uczestniczka WTZ obchodziła swoje 22 urodziny. Życzymy Ci Martynko dużo radości i spełnienia wszystkich marzeń.

POWROTY NA WTZ PO PRZERWIE WAKACYJNEJ

WALNE ZGROMADZENIE CZŁONKÓW

Stowarzyszenie na Rzecz Aktywności Zawodowej i Społecznej "Pro-Activ" w Rydzynie serdecznie zaprasza na Walne Zgromadzenie Członków, które odbędzie się dnia 3 września o godz. 13:30 w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Rydzynie (Pl. Zamkowy 3c - dolna część WTZ).

URODZINY LESZKA

We wtorek 24 sierpnia nasz najstarszy podopieczny WTZ obchodził swoje urodziny.
Życzymy Ci Leszku przede wszystkim dużo zdrówka i oczywiście spełnienia wszystkich marzeń.

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE DOTYCZĄCE BEZPIECZEŃSTWA PODCZAS WAKACJI


Już niedługo rozpoczną się wakacje.
Aby je spędzić bezpiecznie, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach.
-Opalanie się bez kremu z filtrem i okrycia głowy grozi oparzeniami słonecznymi lub udarem,
-Do wody wchodź wyłącznie pod opieką dorosłych,
-Podczas podróży pilnuj swojego bagażu i często sprawdzaj czy masz wszystko ze sobą,
-Aby w każdej sytuacji móc wezwać pomoc, zapamiętaj numery alarmowe,
-Gdy jedziesz autem zawsze zapinaj pasy bezpieczeństwa,
-Nie wychodź z domu, jeśli zanosi się na burzę,
-Nie graj w piłkę blisko ulicy,
-Nie rozpalaj ogniska w lesie,
-Przechodź przez ulicę w miejscu do tego wyznaczonym,
-W słoneczne dni pij dużo wody i noś nakrycie głowy,
-Nigdy nie rozmawiaj z nieznajomymi.


Warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpiecznego zachowania się w czasie burzy:
- słuchać prognoz pogody i komunikatów lokalnych mediów;
- unikać przebywania na otwartej przestrzeni, szukać schronienia w budynku;
- jeśli to niemożliwe: przyjąć bezpieczną pozycję (kucnąć, zbliżając stopy maksymalnie do siebie), jeśli przebywamy w grupie osób: rozdzielić się, żeby nie tworzyć skupiska;
- nie rozmawiać przez telefon komórkowy (najlepiej go wyłączyć),
- zejść z roweru, żeby nie dotykać jego metalowych części; unikać kontaktu z metalowymi przedmiotami;
- nie stawać pod pojedyńczym wysokim drzewem ani w pobliżu wysokich konstrukcji, linii wysokiego napięcia, przewodów lub trakcji;
- zejść ze szczytów wzniesień w obniżenie terenu;
- na otwartych zbiornikach wodnych: natychmiast wyjść z wody, łódki lub kajaka na brzeg;
- w mieszkaniu i domu zamknąć wszystkie okna; z balkonu, tarasu, podwórka i obejścia należy usunąć (lub zabezpieczyć) przedmioty, które mogłyby zostać porwane przez wiatr (parasole, donice, suszarki do prania itp.), wyłączyć z kontaktów urządzenia elektryczne, nie rozmawiać przez telefon stacjonarny.

URODZINY ANKI

PIERWSZA POMOC NA WTZ

W SCENERII OFICYN ZAMKOWYCH

DESERY LODOWE W MIŁYM TOWARZYSTWIE

PYSZNE DESERY NA UPALNE DNI

NOWY REPREZENTANT POLSKI NA EURO

SPACEROWO-REKREACYJNIE

ZAĆMIENIE SŁOŃCA

GLADIATORZY PRZY RYDZYŃSKIM ZAMKU

WIOSNA W PEŁNI-OBSERWACJE PRZYRODNICZE

INFORMACJE O SZCZEPIENIACH

Kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej w Rydzynie informuje, iż zgodnie z wytycznymi Ministra Pracy i Polityki Społecznej:
- osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności wraz z opiekunami od poniedziałku 10 maja br. oraz
- osoby z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności wraz z opiekunami od wtorku 25 maja br.
mają możliwość zaszczepienia się w punktach szczepień powszechnych bez konieczności wcześniejszego umawiania się za pośrednictwem infolinii czy elektronicznego formularza.
Takie osoby będą mogły przyjechać do punktów szczepień powszechnych i po zarejestrowaniu się oraz zakwalifikowaniu do szczepienia od razu przyjąć szczepienie.

Wykaz punktów szczepień powszechnych w naszej okolicy:

Punkt Szczepień Powszechny
JANA OSTROROGA 8A
64-100 LESZNO

Punkt Szczepień Powszechny
JÓZEFA 5
64-100 LESZNO

Punkt Szczepień Powszechny
JESIONOWA 2
64-122 GARZYN

Punkt Szczepień Powszechny
ŚWIĘCIECHOWSKA 1
64-115 WILKOWICE

Punkt Szczepień Powszechny
BRONIEWSKIEGO 5
63-900 RAWICZ

Punkt Szczepień Powszechny
GEN. GROTA -ROWECKIEGO 6
63-900 RAWICZ

Punkt Szczepień Powszechny
WROCŁAWSKA 10
63-800 GOSTYŃ

SPACEROWO

SPOTKANIE Z "POKEREM"

PRZEJAŻDŻKA ROWEROWA W WYKONANIU MARKA

SPACER REKREACYJNY NAD ZALEW RYDZYŃSKI - OBSERWACJE PRZYRODNICZE

KOMUNIKAT

Decyzją Wojewody Wielkopolskiego od 4 maja zostaną wznowione zajęcia dla uczestników WTZ w systemie hybrydowym, z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego.

PRACE UCZESTNIKÓW Z OSTATNIEGO TYGODNIA

MARTYNA, MICHAŁ I KUBA PODCZAS AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ

OBOWIĄZKI DOMOWE HONORATY

PRACA ZDALNA - ANIA

KOMUNIKAT

Decyzją Wojewody Wielkopolskiego zajęcia dla uczestników WTZ zostają zawieszone do 03.05.2021 roku.

WIOSENNE OBOWIĄZKI - MICHAŁ

PRACA ZDALNA - MAREK

PRACA ZDALNA - JAKUB

PRACA ZDALNA - MARTYNA

PRACA ZDALNA - KONRAD

ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI

Z okazji obchodów Dnia Ziemi, które obchodzimy 22 kwietnia, Radek dzieli się z nami swoim zdjęciem z zachodu słońca.

KOMUNIKAT

Decyzją Wojewody Wielkopolskiego zajęcia dla uczestników WTZ zostają zawieszone do 25.04.2021 roku.

DAWID W SWOIM ŻYWIOLE

PRACA ZDALNA - MARTYNA

SPORT NA ŚWIEŻYM POWIETRZU

AKTYWNOŚĆ W DOMOWYM ZACISZU

PRACE PLASTYCZNE

PRACA ZDALNA - NATALIA

PRACA ZDALNA - DAWID

PRACA ZDALNA - MAGDA

PRACA ZDALNA - ULA

PRACA ZDALNA - JAKUB

KOMUNIKAT

Decyzją Wojewody Wielkopolskiego zajęcia dla uczestników WTZ zostają zawieszone do 18.04.2021 roku.

ŻYCZENIA WIELKANOCNE

POMIAR URZĄDZENIEM INBODY

Na kolejnym spotkaniu z dietetykiem, nasi podopieczni mieli wykonywane badania urządzeniem InBody.
Specjalistyczny analizator składu ciała dokonał pomiaru:
-objętości wody, białka, minerałów
-tkanki tłuszczowej
-tkanki mięśniowej
-wskaźnika BMI
-stopnia otyłości
-segmentalnej analizy beztłuszczowej
-segmentalnej analizy tłuszczowej
-poziomu tłuszczu trzewnego
-poziomu przemiany materii
Wyniki przeprowadzonych pomiarów niestety nie są optymistyczne.

WAŻNY KOMUNIKAT

W związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną związaną z koronawirusem i jego dynamicznym wzrostem, na podstawie decyzji Wojewody Wielkopolskiego informujemy, że od 29 marca 2021r. do dnia 9.04.2021r. zajęcia dla naszych uczestników WTZ zostają zawieszone.

PROMOCJA WIOSENNYCH SPACERÓW

KOLEJNE SPOTKANIE Z PANIĄ DIETETYK

Pamiętajmy: zdrowe odżywianie połączone z aktywnością fizyczną to klucz do lepszego samopoczucia i dłuższego życia.
Dobre nawyki żywieniowe powodują, że jesteś zdrowy, dobrze się czujesz i masz prawidłową wagę ciała.
Złe nawyki żywieniowe mogą powodować, że tyjesz, często jesteś zmęczony i chorujesz na wiele chorób.
Twoje zdrowie zależy od tego co jesz. Nie widać tego od razu. Złe nawyki żywieniowe mogą spowodować, że zachorujesz dopiero po wielu latach np. na cukrzycę, mogą przestać prawidłowo działać twoje nerki, wątroba lub układ pokarmowy.
Zasady zdrowego odżywiania:
1.Dbaj o różnorodność posiłków,
2.Odżywiaj się regularnie,
3.Jedz dużo warzyw i surowe owoce,
4.Jedz pełnoziarniste produkty zbożowe,
5.Jedz codziennie produkty białkowe,
6.Pamiętaj o piciu dużej ilości wody,
7.Unikaj tłustych potraw,
8.Ogranicz sól w jedzeniu,
9.Ogranicz cukier i słodycze.

DZIEŃ MĘŻCZYZNY NA WTZ

Panowie też mają swoje Święto :))

DZIEŃ KOBIET NA WTZ

Mimo pandemii udało się zorganizować "Dzień Kobiet" na WTZ.
Nie obyło się oczywiście bez kwiatów, życzeń i słodkości.

SPOTKANIE Z DIETETYKIEM

Dnia 19 lutego na WTZ odbyło się spotkanie z Panią dietetyk. Omówione zostały zagadnienia dotyczące zdrowego odżywiania oraz to jaką rolę na nasz organizm ma wpływ odpowiednio dobrana dieta.
Pani dietetyk zachęcała naszych podopiecznych, aby odżywiać się zdrowo, nie tracąc przy tym pogody ducha, optymizmu i dystansu do siebie.
Jeśli wprowadzimy w swoje życie poniższe zasady, będziemy czuć się dobrze i zdrowo:
1. Jedz regularnie, najlepiej 5 posiłków dziennie.
2. Warzywa to nie wróg.
3.Wszystko jest dla ludzi, ale z umiarem – nie objadaj się słodyczami.
4. Unikaj wszelkich używek, które mogą doprowadzić do uzależnienia.
5. Dbaj, aby to, co przygotujesz było nie tylko smaczne, ale i miłe dla oka. Podobno jemy też oczami.
6.Produkty typu fast food zastąp zdrowszymi, samodzielnie przygotowanymi posiłkami.
7.Używaj ziół, a ogranicz sól.
8.Pij dużo płynów, najlepiej wodę niegazowaną.
9.Ogranicz cukier.
10.Wiedz, co jesz – czytaj etykiety na opakowaniach.

PRACA CZŁOWIEKA HARTUJE, LENISTWO MARNUJE

TŁUSTY CZWARTEK NA WTZ

STRONA NA FACEBOOKU

Zapraszamy do odwiedzania naszej strony na Facebooku


WTZ OTWARTY

Od 1 lutego zostały wznowione zajęcia dla naszych uczestników WTZ w systemie hybrydowym,
z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego.

1 PROCENT PODATKU

Serdecznie zachęcamy do przekazywania 1% podatku na Stowarzyszenie "Pro-Activ".

AKTYWNOŚĆ RODZI POZYTYWNOŚĆ

KOLEJNE PRACE NASZYCH UCZESTNIKÓW

KOLEJNE PRACE UCZESTNIKÓW PODCZAS PRACY ZDALNEJ

SPORTY ZIMOWE NA KOLOROWO

PRACA ZDALNA W WYKONANIU ARTURA, MARTYNY I ANI

PRACE REMONTOWE NA WTZ

Od poniedziałku rozpoczęły się prace remontowe w dolnej części WTZ. Malowana będzie pracownia plastyczna i komputerowa, pokój psychologa oraz korytarz.Pracownia stolarska była odświeżona w okresie letnim.
Nastąpi również wymiana oświetlenia we wszystkich pomieszczeniach.

BIURO KIEROWNIKA

Pan Kierownik sprawdza i kontroluje czy wszystkie prace i zadania wykonywane są prawidłowo :)

PRACE REMONTOWE NA WTZ

Od 2 tygodni w górnej części WTZ trwają prace remontowe w pomieszczeniach takich jak:
-Pracownia tkacka
-Salka rehabilitacyjna
-Pracownia gospodarstwa domowego
-Toalety
-Korytarz
Zakres prac obejmuje m.in.malowanie ścian i sufitów, wymianę oświetlenia, wymianę wykładzin oraz kabiny prysznicowej.
Od przyszłego tygodnia rozpoczną się prace remontowe w dolnej części WTZ.

ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE I NOWOROCZNE

PRACE ŚWIĄTECZNE UCZESTNIKÓW WTZ

Dziękujemy Wam bardzo za trud i wysiłek jaki wkładacie w codzienną pracę zdalną.Jesteście wielcy :))

MAREK I REMEK - NASI MAJSTERKOWICZE

ŚWIĄTECZNA NIESPODZIANKA

W tym roku niestety Wigilia na WTZ nie mogła się odbyć, dlatego Gwiazdor wziął sprawy w swoje ręce i przybył do wszystkich uczestników z prezentami i życzeniami świątecznymi :)

PORANNA GIMNASTYKA NASZYCH DZIEWCZYN :)

PRACA ZDALNA

HIPOTERAPIA

CODZIENNA AKTYWNOŚĆ DARKA

PRACOWNIA KRAWIECKO-DZIEWIARSKA

MILENA

MARTYNA

LESZEK

NATALIA

CODZIENNE OBOWIĄZKI DAWIDA

OBOWIĄZKI DOMOWE NASZYCH DZIEWCZYN

CODZIENNA AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA GOSI

ĆWICZENIA NASZYCH DZIEWCZYN NA SPRZĘTACH

LESZEK W SWOIM ŻYWIOLE

JESIENNE FOTOGRAFIE CHMUR I PRZYRODY W WYKONANIU RADKA

PRACE UCZESTNIKÓW Z POPRZEDNIEGO TYGODNIA

ROWEROWA AKTYWNOŚĆ

Słowa uznania należą się Martynie, która spędziła aż 1,5 godz. na przejażdżce rowerowej.
Z kolei Leszek "kręcił" kilometry na rowerze stacjonarnym.

PRACE I OBOWIĄZKI DOMOWE PODCZAS NAUKI ZDALNEJ

REHABILITACJA RUCHOWA

Nasi uczestnicy nie zapominają też o aktywności ruchowej, która w tym czasie jest bardzo ważna. Poniżej zamieszczamy przykładowy zestaw prostych ćwiczeń, które można wykonywać samemu. Najlepiej na świeżym powietrzu lub przy otwartym oknie w pokoju. Powodzenia.

WAŻNY KOMUNIKAT

PFRON kontynuuje wsparcie oferowane w ramach Modułu III programu „Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi”.

Przedłużono termin składania wniosków oraz rozszerzenie możliwości otrzymania wsparcia finansowego przez uczestników WTZ w związku z brakiem możliwości korzystania z zajęć.

Aktualnie wnioski o dofinansowanie w ramach Modułu III mogą być składane przez osoby niepełnosprawne do realizatorów programu (samorządów powiatowych) do dnia 16 listopada 2020 r.

Wnioski należy składać poprzez System Obsługi Wsparcia finansowanego ze środków PFRON (System SOW).
W przypadku braku możliwości skorzystania z Systemu SOW dopuszczalny jest inny sposób złożenia wniosku (np. osobiście, drogą pocztową lub elektronicznie) w siedzibie PCPR (uczestnicy z powiatu) lub MOPR (uczestnicy z miasta Leszno).

Okres na jaki może zostać przyznane świadczenie wydłużony został do maksymalnie 5 miesięcy (np. jeżeli Beneficjent otrzymał już wsparcie za 3 miesiące może wnioskować tylko o 2 miesiące tj. październik i listopad).

Wniosek do pobrania - POBIERZ WNIOSEK

PRACE NASZYCH UCZESTNIKÓW

Nasi uczestnicy od momentu zawieszenia zajęć na WTZ pracują zdalnie w domu, wykonując wszystkie przydzielone zadania. Przedstawiamy wybrane prace z ostatniego tygodnia.

WSPARCIE PSYCHOLOGICZNE

W każdy wtorek w godzinach 8-11 jest możliwość skorzystania przez uczestników WTZ oraz ich rodziców i opiekunów z telefonicznych porad psychologa.

NAUCZANIE ZDALNE

W związku z trwającą epidemią koronawirusa oraz ogłoszoną decyzją przez Wojewodę Wielkopolskiego od dnia 26 października wprowadzamy pracę zdalną dla naszych uczestników.
Instruktor terapii ma obowiązek zlecania zajęć terapeutycznych dostosowanych dla każdego uczestnika według indywidualnych programów rehabilitacji. Forma kontaktów z uczestnikiem zależna jest od posiadanych możliwości podopiecznego.

WAŻNY KOMUNIKAT

Decyzją Wojewody Wielkopolskiego z dnia 23 października 2020 roku zajęcia dla naszych podopiecznych zostają zawieszone. (od dnia 26 października do odwołania).

IMIENINY JACKA NA WTZ

W piątek 11 września nasz kochany podopieczny Jacek obchodził swoje imieniny.Jacku życzymy Ci dużo zdrówka,szczęścia i pogody ducha....

NOWY ADRES STRONY INTERNETOWEJ WTZ RYDZYNA

Informujemy o zmianie domeny naszej strony internetowej na: wtzrydzyna.pl
Zapraszamy i zachęcamy do odwiedzania strony.

NOWY NUMER KONTAKTOWY DO WTZ RYDZYNA

Informujemy o uruchomieniu nowego numeru kontaktowego do biura WTZ - 785-388-593
Aktywny jest również numer telefonu dostępny w dolnej części WTZ - 785-911-993
Zapraszamy do kontaktu.

PEŁNIA KSIĘŻYCA 4-5 LIPIEC - AUTOR RADEK K.

NOCNA BURZA 2 LIPIEC - AUTOR RADEK K.

OBIADY NA WTZ

Od czerwca uczestnicy WTZ Rydzyna korzystają z ciepłych posiłków przygotowywanych przez Spółdzielnię Socjalną "Kotwica" w Dominicach.
Bardzo serdecznie dziękujemy Panu Jackowi Wojciechowskiemu - firma "PROINVEST" za pomoc i wsparcie finansowe na zakup obiadów dla naszych podopiecznych.

ZAJĘCIA RUCHOWE NA ŚWIEŻYM POWIETRZU

PRACE UCZESTNIKÓW

Na WTZ-tach nadal trwają zajęcia rotacyjne (zgodnie z wytycznymi PFRON).Uczestnicy pozostający w domu jednak nie próżnują.Wykonują zadania zlecane przez instruktorów oraz czynnie biorą udział w pracach domowych.

WALNE ZGROMADZENIE CZŁONKÓW

Stowarzyszenie na Rzecz Aktywności Zawodowej i Społecznej "Pro-Activ" w Rydzynie serdecznie zaprasza na
Walne Zgromadzenie Członków, które odbędzie się dnia 26 czerwca o godz. 12:30 w Warsztatach Terapii Zajęciowej
w Rydzynie (Pl. Zamkowy 2).

PROJEKT "AKTYWNA ZMIANA"

Stowarzyszenie "Pro-Activ" jest w trakcie realizacji projektu "Aktywna zmiana", w którym udział biorą m.in.absolwenci WTZ Rydzyna.
Ewa M.staż rozpoczęła od pracowni krawieckiej.Wykonuje prace ręczne oraz uczy się obszywać firany na maszynie do szycia.

PRACOWNIA KRAWIECKA

W tym tygodniu na zajęciach w pracowni krawieckiej uczestnicy obszywają firany i wykonują torby ekologiczne.
Oczywiście nie można zapominać o spacerach na świeżym powietrzu.

PRACE UCZESTNIKÓW

KORZYSTAMY Z UROKÓW WIOSNY

DŁUGO OCZEKIWANY POWRÓT

Od 1 czerwca wznowiliśmy zajęcia dla naszych podopiecznych.Obecna sytuacja zobligowała wszystkich do zachowania szczególnej ostrożności i organizacji pracy dostosowanej do obowiązujących przepisów i rekomendacji opracowanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Warsztaty przygotowały i wdrożyły procedury postępowania w celu zapobiegania zakażeniom SARS-CoV-2.
Kadra i uczestnicy z ogromną odpowiedzialnością dostosowali się do nowych warunków zachowując odpowiedni dystans i środki ochrony indywidualnej.
Uczestnicy, którym towarzyszą choroby współistniejące, z obawy o własne zdrowie, pozostali jeszcze w domu wykonując zlecone im przez WTZ zadania wynikające z Indywidualnego Programu Rehabilitacji.

ODWIESZENIE ZAJĘĆ NA WTZ

Od 1 czerwca część podopiecznych WTZ Rydzyna wróci na zajęcia terapeutyczne do swoich pracowni.Odbywać się one będą z uwzględnieniem wszystkich zasad i procedur higieniczno-sanitarnych.

KOLEJNE PRACE NASZYCH UCZESTNIKÓW

PRACE REMONTOWE NA WTZ

NASZE PRACE I CODZIENNE OBOWIĄZKI DOMOWE

DZIAŁKA OGRODOWA WTZ

W okresie wczesnowiosennym kadra WTZ wykonała wiele prac porządkowych i pielęgnacyjnych. Dzięki temu nasza działka jest bardzo zadbana i ma się dobrze.

ZADANIA I OBOWIĄZKI WYKONYWANE PRZEZ JAKUBA I MICHAŁA

KOLEJNE PRACE NASZYCH PODOPIECZNYCH

WYKONYWANIE OBOWIĄZKÓW DOMOWYCH PRZEZ NASZYCH UCZESTNIKÓW

WTZ RYDZYNA SZYJE MASECZKI

KOMUNIKAT

Numer stacjonarny do WTZ Rydzyna nie będzie już aktywny. Cały czas jesteśmy dostępni
pod numerem: 785-911-993.Aby poprawić dostępność kontaktów w formie telefonicznej, w najbliższym czasie zostanie aktywowany nowy numer.

KOMUNIKAT

Na podstawie decyzji Wojewody Wielkopolskiego z dnia 8 maja 2020r. zajęcia dla uczestników w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Rydzynie zostają zawieszone do dnia 24 maja.

PRACE NASZYCH PODOPIECZNYCH

Uczestnicy pilnie pracują w swoich domach i na bieżąco wykonują zadania przesyłane przez instruktorów.

WNIOSEK O DOFINANSOWANIE

Przydatne informacje dotyczące wypełnienia i wysłania wniosku o dofinansowanie dla uczestników WTZ znajdą Państwo klikając w poniższy odnośnik, który przekieruje na odpowiednią stronę:
Dowiedz się więcej

AKTUALNOŚCI POGODOWE

Wszystkich zainteresowanych aktualnościami pogodowymi zachęcam do odwiedzania zakładki o pogodzie prowadzonej przez Radka.

WTZ RYDZYNA SZYJE MASECZKI

WSPARCIE PSYCHOLOGICZNE

W każdy wtorek w godzinach 8-11 jest możliwość skorzystania przez uczestników WTZ oraz ich rodziców i opiekunów z telefonicznych porad psychologa.

RADA PROGRAMOWA WTZ

Dnia 28 kwietnia odbyła się Rada Programowa podsumowująca pracę rotacyjną wszystkich pracowników oraz dokonano ustaleń odnośnie dalszej pracy w miesiącu maju.

KOMUNIKAT

Na podstawie decyzji Wojewody Wielkopolskiego z dnia 24 kwietnia 2020r. zajęcia dla uczestników w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Rydzynie zostają zawieszone do dnia 10 maja.

KOMUNIKAT DLA KADRY WTZ RYDZYNA

W związku z trwającą nadal epidemią koronawirusa wprowadza się pracę zdalną pracowników z uczestnikami.
Każdy pracownik ma obowiązek zlecania zajęć terapeutycznych dostosowanych dla każdego uczestnika według indywidualnych programów rehabilitacji. Forma kontaktów z uczestnikiem zależna jest od posiadanych możliwości podopiecznego i jego zainteresowań. W razie pytań prosimy o kontakt z Kierownikiem lub jego zastępcą.
Od dnia 27 kwietnia 2020 roku w przypadku dalszego przedłużenia zawieszenia zajęć w Warsztatach pracownicy będą pracować rotacyjnie.
W dniu 28 kwietnia odbędzie się Rada Programowa.

INFORMACJA DLA RODZICÓW I OPIEKUNÓW

Osoby niepełnosprawne, które na skutek pandemii nie mogą korzystać z opieki świadczonej w placówce rehabilitacyjnej, mogą liczyć na dofinansowanie kosztów opieki w warunkach domowych.
To wsparcie w wysokości 500 zł miesięcznie - informuje minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.
Program realizowany jest przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Wsparcie skierowane jest do osób niepełnosprawnych, które są:
-uczestnikami Warsztatów Terapii Zajęciowej,
-uczestnikami Środowiskowych Domów Samopomocy,
-podopiecznymi dziennych Domów Pomocy Społecznej,
-podopiecznymi placówek rehabilitacyjnych, których działalność finansowana jest ze środków PFRON,
-pełnoletnimi (od 18 do 25 roku życia) uczestnikami zajęć rewalidacyjno-wychowawczych
-dzieci i młodzieży z upośledzeniem umysłowym w stopniu głębokim,
-pełnoletnimi (od 18 do 24 roku życia) wychowankami Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych oraz Specjalnych Ośrodków Wychowawczych
Więcej na https://cutt.ly/ptGiFaE

ŻYCZENIA WIELKANOCNE

KOMUNIKAT

W związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną związaną z koronawirusem i jego dynamicznym wzrostem informujemy, że od 23 marca 2020 r. do odwołania ograniczona zostaje możliwość osobistego załatwienia spraw
w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Rydzynie.
Preferowany kontakt emailowy (wtzrydzyna@interia.pl ) lub telefoniczny (785911993).

POLECENIE WOJEWODY WIELKOPOLSKIEGO Z DNIA 25 MARCA 2020 ROKU

Na podstawie art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID - 19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. poz. 374) w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się choroby zakaźnej COVID-19 wywołanej wirusem SARS-CoV-2 Wojewoda Wielkopolski wydał polecenie czasowego zawieszenia działalności w terminie od 26.03.2020r. do 10.04.2020r.w:
-Placówkach Wsparcia Dziennego,
-Centrach Integracji Społecznej,
-Klubach Integracji Społecznej,
-Dziennych Domach i Klubach Seniora,
-Środowiskowych Domach Samopomocy,
-Warsztatach Terapii Zajęciowej.

PRÓBKI PRACY W BIBLIOTECE

W marcu rozpoczęliśmy indywidualne treningi zawodowe w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Rydzyna.
Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, do naszych zadań należało prawidłowe umieszczenie na półce książek oddanych przez czytelników. Kierowaliśmy się następującymi wytycznymi:
1. Książki dziecięce segregowane są głównie wg formatu, niektóre tylko zgodnie z tematyką lub serią,
2. Pozycje historyczne i lektury mają wyznaczone dla siebie regały,
3. Wszystkie nowości odkładamy na oddzielny regał- tu nie ma znaczenia kolejność alfabetyczna,
4. Pozostałe książki najpierw dzielimy na literaturę polską i zagraniczną. Dopiero teraz szukamy odpowiedniej półki i miejsca dla danej pozycji wg kolejności alfabetycznej.
Ta czynność wymagała dużego skupienia- nie wystarczyło samo znalezienie prawidłowej półki ale dokładnego miejsca, gdzie należało umieścić książkę. Aby je znaleźć często trzeba było przejść nawet do 3 czy 4 litery nazwiska autora.
Dodatkowo uczestnicy mieli okazję zapoznać się z zasadami obowiązującymi przy zakładaniu nowego konta dla czytelnika a także w momencie oddawania książki ( tutaj przydatna była znajomość daty).
Atmosfera panująca w bibliotece była bardzo miła i czas tam spędzony szybko nam mijał.

ZAWIESZENIE ZAJĘĆ NA WTZ

Na podstawie art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID - 19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. poz. 374) z dniem 12 marca 2020 r. zostaje czasowo zawieszona działalność Warsztatu Terapii Zajęciowej w Rydzynie
Wojewoda Wielkopolski wydał w dniu 11 marca 2020 r polecenie o czasowym zawieszeniu działalności Warsztatów Terapii Zajęciowej na terenie województwa, w terminie od dnia 12 marca 2020 r. do dnia 25 marca 2020 r.
O dalszych decyzjach rodzice/opiekunowie prawni będą informowani na bieżąco.

INDYWIDUALNE TRENINGI ZAWODOWE

W lutym nawiązaliśmy współpracę z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Rydzynie w zakresie aktywizacji zawodowej naszych uczestników. Głównym zamiarem było zapoznanie uczestnika z formami pracy, jaką wykonują pracownicy OPS w domach osób wymagających wsparcia. Świadczenia, jakie są udzielane tym osobom to przede wszystkim usługi opiekuńcze. Obejmują one pomoc w zaspokajaniu codziennych życiowych potrzeb, opiekę higieniczną oraz zapewnienie kontaktów z otoczeniem. Mieliśmy możliwość towarzyszenia i pomocy pracownikom OPS podczas wizyt u dwóch podopiecznych. Do naszych zadań należało przede wszystkim wykonanie czynności porządkowych.
Honorata udała się do mieszkania starszego pana mieszkającego samotnie i wymagającego wsparcia w codziennym funkcjonowaniu. Bardzo dokładnie posprzątała tam kuchnię, łazienkę oraz pokój dzienny. Do jej zadań należało: wytarcie kurzy, zamiatanie, mycie urządzeń i podłogi.
Z kolei Magda K. trafiła do starszej pani, która mieszka z rodziną, ale ze względu na przebyty udar jest osobą leżącą i niesamodzielną. Opiekunka skupiła się na czynnościach higienicznych i samoobsługowych, a Magda w tym czasie posprzątała pokój zajmowany przez nią.
Relacja Magdy:
W piątek 21.02.2020r. poszłam z p. Magdą na próbki pracy do domu starszej pani. Jest ona po udarze i mieszka z rodziną swojej córki. Bardzo serdecznie zostałam tam przyjęta. Pani Róża była już przeniesiona na wózek i mogłam posprzątać jej pokój. Najpierw wycierałam kurze z półek, meblościanki i parapetu, potem myłam podłogę mopem. Po zakończeniu pracy wróciłam z p. Magdą na WTZ. Pierwszy raz byłam pomagać osobie starszej i bardzo mi się podobało. Mam nadzieję, że kiedyś będzie jeszcze taka możliwość.

DZIEŃ KOBIET NA WTZ

W piątek na WTZ obchodziliśmy święto Dnia Kobiet. Każda z Pań otrzymała kwiatka i prezent.
Symbolem tego święta są tulipan i czerwony goździk.
Tego dnia również Marek L. miał swoje święto. Wyprawiał 35 urodziny.

NIECZYNNY NUMER STACJONARNY DO WTZ

Informujemy, że numer stacjonarny do WTZ Rydzyna jest nieczynny.
Jesteśmy dostępni pod numerem: 785-911-993.Za utrudnienia przepraszamy

TŁUSTY CZWARTEK

Wypieki przygotowane przez pracownię gospodarstwa domowego.
Wszystkim bardzo smakowało.

ZABAWA KARNAWAŁOWA

Jak co roku w okresie karnawału w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Rydzynie odbyła się zabawa karnawałowa - Wielki Bal Przebierańców.
Uczestnikami imprezy byli wychowankowie Internatu oraz podopieczni WTZ Rydzyna.
Wszyscy, którzy brali udział w konkursie na najpiękniejsze przebranie karnawałowe otrzymali nagrody ufundowane przez Panie z leszczyńskiego Lions Club.
Do tańca przygrywał DJ Dudka.
Dobry nastrój udzielał się wszystkim. Kolorowe serpentyny, konkursy i śmieszne zabawy na długo pozostaną w naszej pamięci.

URODZINY JACKA

Ale ten czas szybko płynie... Jacek obchodził dziś swoje 37 urodziny.

GŁOS WTZ

Pracownia komputerowa wydała kolejną gazetkę "Głos WTZ"- wydanie świąteczne.Zapraszamy do lektury dział GŁOS.

WIGILIA NA WTZ

Jest taki dzień, w którym czujemy szczególną więź i bliskość.Łamiemy się wtedy opłatkiem i składamy sobie nawzajem najserdeczniejsze życzenia.
Na Wigilii swoją obecnością zaszczycili nas: Pan Maciej Wiśniewski Wicestarosta Powiatu Leszczyńskiego,Pan Stefan Szmania Prezes Stowarzyszenia "Pro-Activ", Pan Kornel Malcherek Burmistrz Miasta i Gminy Rydzyna oraz Pan Mateusz Juśkiewicz Kierownik PCPR w Lesznie.
Zwieńczeniem naszego spotkania był poczęstunek, na którym nie zabrakło tradycyjnych potraw wigilijnych.
Na wszystkich podopiecznych czekały prezenty, które wcześniej na saniach przywiózł Gwiazdor.

ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE I NOWOROCZNE

NASTĘPNE PRÓBKI PRACY W PCPR

Kolejnymi osobami, które odbywały indywidualny trening zawodowy w PCPR były Magda i Natalia. Podobnie jak poprzednio, głównym zadaniem było każdorazowo wyjście na pocztę i nadanie kilkunastu listów. Dodatkowo Magda uczyła się poprawnie wypisywać druk niezbędny do wysłania listu poleconego.
Nową czynnością, której dziewczyny się uczyły, było stemplowanie pustych kopert. Ważne było, żeby każdą pieczątkę przystawić w odpowiednim dla niej miejscu. Po kilku próbach prawidłowe umieszczenie pieczątek nie stanowiło już problemu.
Dziewczyny przeszły także trening komunikacyjny-każda w inny sposób. Magda samodzielnie dotarła do urzędu, po wcześniejszym ustaleniu z trenerem pracy trasy, jaką musi pokonać z domu. Z kolei Natalia wracała do Rydzyny autobusem MZK. Przygotowania do tego obejmowały dokładnie sprawdzenie rozkładu jazdy i zakup biletu.
Podsumowując: próbki pracy w PCPR umożliwiły uczestnikom naukę i opanowanie zupełnie nowych umiejętności. Każdy z nich wykonywał zlecone zadania w miarę swoich indywidualnych możliwości. Współpraca z urzędem przebiegała w miłej i przyjaznej atmosferze.

IMIENINY DARKA

18 grudnia w WTZ Rydzyna Darek obchodził swoje imieniny.Uczestnicy zaśpiewali piękne "sto lat" i złożyli solenizantowi życzenia.

25-LECIE WIELKOPOLSKIEJ RADY KOORDYNACYJNEJ ZWIĄZKU ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH

KIERMASZ ŚWIĄTECZNY

Dnia 11 grudnia w siedzibie Starostwa Powiatowego odbył się kiermasz ozdób i dekoracji bożonarodzeniowych, wykonanych przez naszych uczestników. Rękodzieła cieszyły się dużym zainteresowaniem.

X OLIMPIADA BEZ GRANIC - 10.12.2019

X Olimpiada bez granic rozpoczęła się ceremoniałem olimpijskim.Znicz olimpijski niosła Pani Adela Dankowska-pilotka samolotowa i szybowcowa.Organizatorami imprezy byli SKS Jantar i SP nr 4 w Zaborowie, a w roli prowadzącego można było zobaczyć Senatora Wojciecha Ziemniaka.
Udział w olimpiadzie wzięły osoby wywodzące się z różnych środowisk z niepełnosprawnością ruchową i intelektualną.
Ideą olimpiady była integracja społeczna oraz pokazanie, że nie ma żadnych barier i ograniczeń wiekowych, sprawnościowych i środowiskowych do tego, aby uprawiać sport.
Wszyscy uczestnicy zawodów otrzymali medale i dyplomy, a "szczęśliwie wylosowani" upominki i nagrody.

UBIERANIE CHOINKI

Podopieczni WTZ Rydzyna ubierali wspólnie choinkę. Strojeniu świątecznego drzewka towarzyszyła wspólna zabawa przebiegająca w magicznej i świątecznej atmosferze.
Kiedy zgasły światła, nadszedł czas na iluminację udekorowanego drzewka.Wszyscy byli zachwyceni.

ZAPRASZAMY NA KIERMASZ ŚWIĄTECZNY

ZABAWA ANDRZEJKOWA

Dnia 28 listopada odbyła się zabawa andrzejkowa dla podopiecznych WTZ Rydzyna.
Wszyscy świetnie się bawili i brali udział w konkursach i wróżbach andrzejkowych.

PRÓBKI PRACY W PCPR W LESZNIE

Od października kontynuujemy indywidualne treningi zawodowe w miejscu pracy. Tym razem próbki pracy odbywają się w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Lesznie.
Każdorazowo jeden z przygotowanych do tego uczestników wspólnie z trenerem pracy spędza tam kilka godzin. Wykonuje przygotowane dla nas zadania, rozwijając już nabyte umiejętności i jednocześnie uczy się nowych.
Relacja Michała z próbek pracy :
W piątek zamiast do WTZ pojechałem do Leszna, do PCPRu. Razem z p. Magdą zacząłem tam próbki pracy.
Pierwszym zadaniem było wyjście na pocztę z listami. Musiałem omówić trasę na Pocztę Główną: z Pl. Kościuszki przez Rynek i deptak. Do okienka była kolejka i musiałem czekać. Wracaliśmy inną drogą.
Później przekładałem dokumenty z segregatora, przewlekałem przez nie sznurek i na koniec związywałem. Teraz będą one przekazane do archiwizacji. Z tym poradziłem sobie dobrze.
Potem kserowałem wnioski z dwóch stron. Musiałem uważać, żeby kartki były dobrze włożone do ksera. Spinałem je później spinaczami w komplety. To było trudniejsze niż zszywanie. W PCPR miałem inne zadania niż w PUP, ale też mi się one podobały.

XV PRZEGLĄD ARTYSTYCZNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH W KOŚCIANIE

Dnia 29 października wzięliśmy udział w Przeglądzie Artystycznym Osób Niepełnosprawnych.Organizatorami imprezy byli Stowarzyszenie "Jesteśmy Wśród Was" oraz Ośrodek Wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi.
Nasze warsztaty dzielnie reprezentowali: Konrad, Honorata, Magda, Ewa i Ania.
Bardzo serdecznie dziękujemy za mile spędzony czas oraz wspaniałe nagrody.

70-LECIE SOSW W RYDZYNIE

W dniu 25 października uczestniczyliśmy w obchodach 70-lecia powstania Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Rydzynie. Uroczystość odbyła się w Sali Balowej w Rydzyńskim Zamku.
WTZ-ty współpracują z Ośrodkiem od 1999r. Nasi podopieczni-kiedyś wychowankowie internatu i uczniowie SOSW to m.in. Honorata, Dawid, Ewa, Daria, Jacek, Tobiasz, Milena, Dorota, Krzysztof.
Pan Kierownik WTZ w przemówieniu przypomniał, że absolwenci Szkoły, którzy będą chcieli uczęszczać do WTZ, będą przyjmowani w pierwszej kolejności.
Pani Dyrektor bardzo serdecznie dziękujemy za dotychczasową współpracę.

XVIII MIĘDZYNARODOWA PARAOLIMPIADA W PŁYWANIU

Dnia 24 października wzięliśmy udział w XVIII Międzynarodowej Paraolimpiadzie w Pływaniu, która odbyła się na pływalni miejskiej przy SP nr 7 w Lesznie. Celem paraolimpiady była popularyzacja pływania oraz integracja społeczna.
Naszą placówkę reprezentowali: Jakub i Paweł. Rywalizację podejmowali w kategorii open stylem dowolnym 25m. Duża motywacja i zaangażowanie naszych sportowców przełożyły się na zdobycie medali.
Dziękujemy chłopakom za udział i godne reprezentowanie naszych WTZ-tów.

PROJEKT „PIĘCIU ZMYSŁÓW”

Pod koniec października w naszych WTZ-tach realizowany był projekt „Pięciu zmysłów”. Warsztaty prowadziła pani Maja z Poznania- psycholog, aktorka, instruktor teatralny.
Uczestnicy brali udział w zajęciach artystycznych i teatralnych. Odgrywali scenki, grali na instrumentach muzycznych, rozwijali kreatywność i pomysłowość.
Efekty pracy zaprezentowane zostaną na przeglądzie artystycznym, który zostanie zorganizowany przez nasze WTZ-ty w kwietniu przyszłego roku.

KONKURS PLASTYCZNY

17 października odbył się wyjazd do Gostynia na rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt. „Spójrz na mnie inaczej” – Muśnięcie skrzydeł anioła.
Honorata B.zajęła 1 miejsce i wygrała walizkę turystyczną.Wielkie brawa za jej pracowitość i pomysłowość.
Organizatorami konkursu byli Stowarzyszenie bez granic oraz ŚDS Gostyń.

WYCIECZKA DO KUDOWY ZDRÓJ

W dniach 14-17 października odbyła się wycieczka do Kudowy Zdrój dla uczestników WTZ Rydzyna.Pierwszym miejscem, które zwiedziliśmy była Kopalnia Złota i Średniowieczny Park Techniki.W godzinach popołudniowych relaksowaliśmy się w Parku Uzdrowiskowym w Lądku Zdrój.Zakwaterowani byliśmy w Ośrodku "Willa pod Gwiazdami".
Drugiego dnia z samego rana wyjechaliśmy do Zieleńca.Naszym celem było dojście do schroniska Maserakowa Chata.Po południu pojechaliśmy do Dusznik Zdrój, gdzie zwiedzaliśmy Muzeum Papiernictwa.Następnie udaliśmy się do Parku Zdrojowego i na Górę Muflon. (700m.n.p.m.).
Trzeciego dnia mieliśmy okazję zobaczyć Kopalnię Węgla w Nowej Rudzie oraz Kaplicę Czaszek w Kudowie Zdroju.
W dniu wyjazdu do domu zwiedziliśmy Twierdzę w Kłodzku oraz Sanktuarium Maryjne-Bazylikę Bardo.
Wycieczka była bardzo udana, a przepiękne widoki pozostaną w naszej pamięci na bardzo długo.

IMIENINY NA WTZ

W piątek dnia 4.10 na WTZ swoje imieniny obchodzili Artur i Teresa. Życzymy Wam wszystkiego najlepszego.

DZIEŃ CHŁOPAKA

Dzisiaj na WTZ obchodziliśmy Dzień Chłopaka.Dziewczyny złożyły życzenia naszym chłopcom i podarowały im drobne upominki.

TURNUS REHABILITACYJNY DŹWIRZYNO

We wrześniu odbył się 2 tygodniowy turnus rehabilitacyjny nad morze dla uczestników WTZ Rydzyna.
Miejscem pobytu był Ośrodek Wczasowo-Wypoczynkowy w Dźwirzynie.
Wyjazd miał na celu poprawić sprawność fizyczną,wyrobić zaradność i samodzielność, rozwijać zainteresowania oraz poprawić aktywność umysłową i ruchową naszych podopiecznych.
Uczestnicy mogli korzystać z zabiegów rehabilitacyjnych oraz siłowni.Odbywały się także wyjazdy na basen.
Wieczorne dyskoteki i grill były okazją do integracji i swobodnych rozmów.
Pogoda w tym roku nie była dla nas łaskawa, ale mimo to bardzo często chodziliśmy na długie spacery brzegiem morza.Wszyscy do domów wrócili zadowoleni i wypoczęci.

IMIENINY PANA PREZESA

2 września na WTZ wyprawiane były imieniny Pana Prezesa Stowarzyszenia "Pro-Activ" Stefana Szmanii.

NIECZYNNY NUMER STACJONARNY DO WTZ

Informujemy, że numer stacjonarny do WTZ Rydzyna jest nieczynny.Jesteśmy dostępni pod numerem: 785-911-993.
Przepraszamy za utrudnienia.

ZMARŁA HANNA SZAMBORSKA

Z głębokim żalem i smutkiem informujemy, że dnia 10 sierpnia zmarła nasza serdeczna koleżanka Hanna Szamborska.
Pani Hanna była wieloletnim pracownikiem SOSW oraz WTZ w Rydzynie.
Pogrzeb odbędzie się dnia 16 sierpnia o godz. 14:30 na cmentarzu w Junikowie w Poznaniu.

9.07.- III WOJEWÓDZKI TURNIEJ W BOULE DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSRAWNOŚCIĄ

Po raz drugi zostaliśmy zaproszeni do Krainy Orła Białego w Starym Gostyniu na turniej w Boule.
Nasza 3-osobowa drużyna to: Michał, Remek i Artur. Rywalizacja była bardzo zacięta. Trafiliśmy na silnych przeciwników i ostateczny wynik to 3:4 dla nich.
Dzięki profesjonalnemu treningowi z p. Maciejem Kiepschem mogliśmy wykazać się swoimi nowymi umiejętnościami. Dlatego też nasza rozgrywka trwała najdłużej ze wszystkich przeprowadzonych na torach.
Wygraliśmy za to w towarzyskim meczu z naszymi znajomymi z DPS Pakówka.
Po turnieju zwiedziliśmy Izbę Regionalną, podziwialiśmy drewniane rzeźby oraz mieszkające tam różne zwierzęta.
Wyjazd był bardzo udany.

PRÓBKI PRACY W PUP W LESZNIE - HONORATA

TRENING W BOULE

1 lipca gościliśmy u nas p. Macieja Kiepscha wraz z synem Jędrzejem. Pan Maciej jest sędzią Polskiej Federacji Petanque i w Lesznie aktywnie działa w klubie Petanque Leszczynko.
Przeprowadził z nami profesjonalny trening, dokładnie zapoznaliśmy się z prawidłową techniką wyrzutu kuli.
Widzieliśmy też różnicę pomiędzy różnymi metodami rzutu. Dzięki wskazówkom i szczegółowym zaleceniom p. Macieja mogliśmy poprawić swoje wyniki.
Nasze nowe osiągnięcia były rewelacyjne! Dziękujemy raz jeszcze.

ZDJĘCIA Z PIKNIKU RODZINNEGO

Serdecznie dziękujemy Rodzeństwu oraz Rodzicom, którzy upiekli ciasto na nasz piknik rodzinny, a w szczególności:
-P.Nawrockim
-P Antonowicz
-P.Śliwińskim
-P.Herbik
-P.Musielak
-P.Brzeskot
-P.Sobczak

PROJEKT AKTYWNA ZMIANA

Od 2 lipca na stronie WTZ Rydzyna oraz Stowarzyszenia Pro-Activ utworzona zostanie zakładka na temat projektu "Aktywna Zmiana".Prosimy rodziców i opiekunów prawnych o zapoznanie się z projektem.

PIKNIK RODZINNY

Bardzo serdecznie zapraszamy wszystkich uczestników WTZ oraz ich rodziny na "Piknik rodzinny", który odbedzie się dnia 4 lipca o godz.16:00 na terenie Specjanlego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Rydzynie, Pl.Zamkowy 2.

WYCIECZKA DO ZOO I AQUAPARKU

27 czerwca WTZ z Rydzyny zorganizował wycieczkę do Poznania. Główną atrakcją było zwiedzanie Ogrodu Zoologicznego – Nowe ZOO oraz czynny wypoczynek w Aquaparku – Termach Maltańskich.
Uczestnicy, którzy zdecydowali się zwiedzać zoo mieli okazję zobaczyć niespotykane na co dzień zwierzęta, poznać ich wygląd i tryb życia. Można było spotkać: słonie, tygrysy, żyrafy, niedźwiedzie, wielbłądy, lemury, flamingi i wiele innych. Skorzystaliśmy z przejażdżki kolejką turystyczną, która podwiozła nas do słoniarni.
W Aquaparku natomiast czekało na nas wiele atrakcji wodnych m.in. różnego rodzaju zjeżdżalnie zewnętrzne i wewnętrzne, rwąca rzeka, sztuczna fala, basen solankowy, jacuzzi, bicze wodne oraz baseny rekreacyjne. Osoby umiejące pływać skorzystały z basenu sportowego o długości 50m.
W drodze powrotnej, pomimo zmęczenia, podopiecznym WTZ dopisywały humory, wzajemnie dzielili się wrażeniami z wycieczki.

PRÓBKI PRACY W PUP W LESZNIE-RELACJA MAGDY

Dnia 31.05. 2019 roku razem z panią Magdą rozpoczęłam próbki pracy, które odbywały się w Powiatowym Urzędzie Pracy w Lesznie.
Zadania jakie miałam do wykonania to :
- kserowanie dokumentów
- prawidłowe segregowanie dokumentów
- spinanie kartek
- zszywanie dokumentów po dwie kartki
O godzinie 10 była przerwa na odpoczynek i zjedzenie śniadania. Czynności , które zostały nam zlecone nie sprawiły mi większego problemu, gdyż miałam duże oparcie w pani Magdzie. Praca , którą miałam do wykonania bardzo mi się podobała. Mam nadzieję , że w niedalekiej przyszłości będę mogła odbyć próbki w kolejnym miejscu pracy.

DZIEŃ ZDROWIA W MIEJSKIEJ GÓRCE

30 maja nasi podopieczni uczestniczyli w pikniku sportowo-integracyjnym w Miejskiej Górce.Impreza została zorganizowana na boisku baseballowym.Jak co roku było dużo atrakcji:konkurencje sportowe i kulinarne oraz pieczone kiełbaski.Mogliśmy także zintegrować się i bliżej poznać z innymi uczestnikami warsztatów.

FESTYN POZYTYWNEJ ENERGII

Dnia 11 czerwca wybrane osoby z WTZ Rydzyna pojechały do zaprzyjaźnionych WTZ-tów w Rakoniewicach na II Festyn Pozytywnej Energii.
Każda placówka przygotowała krótki program artystyczny.Wszyscy szukali cienia i "trochę wody dla ochłody", ponieważ tego dnia było bardzo gorąco.
W podziękowaniu za wystąpienie otrzymaliśmy drobne upominki.

WYJAZDY DO LASU

W maju wznowiliśmy wyjazdy do lasu. Pierwszym miejscem, w którym byliśmy i sprzątaliśmy śmieci był las przy ul.Kiepury w Lesznie-koło Szpitala.

RELACJA MICHAŁA Z INDYWIDUALNEGO TRENINGU ZAWODOWEGO 17 MAJ 2019

W piątek rano przyjechałem naszym czerwonym busem pod PUP w Lesznie. Tam, razem z p. Magdą rozpocząłem moje pierwsze próbki pracy.
Pani Anita, która pracuje w tym urzędzie, przygotowała dla mnie zadania. Najpierw składałem różne dokumenty w jeden zestaw, który na końcu spinałem. Gdy się skończyły 4 rodzaje wniosków, musiałem je dokserować. Robiłem po 500 kopi każdego z nich na przemysłowej kopiarce. Pierwszy raz widziałem taki sprzęt. Najważniejsze było, żeby zrobić na początku matrycę. Ksero „wypluwało” kopie bardzo szybko. Niektóre były dwustronne i bardzo musiałem uważać, żeby dobrze ułożyć kartki. Razem skopiowałem aż 5000 stron dokumentów. Później zszywałem po 2 kartki w jeden komplet.
Bardzo mi się ta praca podobała. Cały czas była ze mną p. Magda, która w razie potrzeby mi pomagała. Ale nie było to często. Cieszę się, że poradziłem sobie z tymi zadaniami!!!

SPŁYW KAJAKOWY W OLEJNICY

22 maja podopieczni naszych WTZ-tów wzięli udział w X Międzynarodowym Konwaliowym Spływie Kajakowym, organizowanym przez Leszczyńskie Stowarzyszenie Dzieciom Niepełnosprawnym.
Towarzyszyli nam także uczniowie SOSW Rydzyna, uczniowie SP 6 Leszno oraz WTZ Kościan.
Niestety pogoda w tym roku nie dopisała.Z powodu opadów deszczu i silnego wiatru spływ kajakowy nie odbył się.W zamian można było popływać żaglówką,rowerkami wodnymi oraz kajakami, ale tylko w wyznaczonych wcześniej miejscach.Po atrakcjach wodnych w Wigwamie na każdego czekała gorąca herbata.
Odpoczywaliśmy i relaksowaliśmy się przy ognisku.
Na zakończenie każdy z podopiecznych dostał dyplom uczestnictwa w spływie.Do zobaczenia za rok.

POMIAR BMI

Dnia 22 maja obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Otyłością, którego celem jest zwrócenie uwagi na problem nadwagi i otyłości i zwiększenie świadomości społecznej w kwestii prawidłowego odżywiania i jego wpływu na zdrowie.
Otyłość to jedna z najczęstszych chorób, na którą cierpią ludzie niezależnie od wieku i płci.
Co drugi Polak ma nadwagę, a co piąty zmaga się już z otyłością.
Z badań Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że rocznie z powodu chorób związanych z nadwagą i otyłością umiera ponad 2,5 miliona osób na świecie. Otyłość jest nazywana chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Problem ten coraz częściej dotyczy nie tylko osób dorosłych, ale również dzieci i młodzieży.
Główną przyczyną narastania tego problemu jest rosnąca popularność fast-foodów i brak aktywności fizycznej. Spożywanie kalorycznych przekąsek, takich jak chipsy i słodycze, fast foodów czy wysokosłodzonych napojów nie sprzyja utrzymaniu odpowiedniej wagi. Wysokokaloryczna dieta, przetworzona żywność bogata w tłuszcz (którego nie widzimy), słodycze, którymi lubimy „zajadać” stres i nudę, siedzący tryb życia sprawiają, że liczba osób z nadwagą i otyłością z dnia na dzień rośnie. W połączeniu z brakiem aktywności fizycznej stanowi to poważne zagrożenie dla organizmu.
Otyłość jest przyczyną chorób układu krążenia, niektórych nowotworów, chorób nerek, wątroby i naczyń żylnych oraz zwyrodnienia całego układu kostno-stawowego, nadciśnienie i miażdżyca, dodatkowo u osoby z poważną nadwagą wzrasta także ryzyko wystąpienia udaru oraz zawału, a także cukrzycy typu II.

W związku z obchodem Europejskiego Dnia Walki z Otyłością pani pielęgniarka przeprowadziła wśród uczestników WTZ pomiar BMI, który informuje nas o tym kiedy jest niedowaga, kiedy nadwaga, a kiedy już otyłość.
Wnioski z badań są niestety smutne. Większość naszych podopiecznych zmaga się z nadwagą i otyłością I stopnia. Znajdują się oni w grupie ryzyka osób, które mogą w niedalekiej przyszłości borykać się z chorobami wyżej wymienionymi.

PRÓBKI PRACY W POWIATOWYM URZĘDZIE PRACY W LESZNIE

Pierwsze próbki pracy odbyły się w Powiatowym Urzędzie Pracy w Lesznie. Według ustalonego wcześniej harmonogramu zostały dla nas przygotowane zadania do wykonania.
Należało do nich:
- obsługa kserokopiarki przemysłowej,
- kserowanie jednostronne,
- kserowanie dwustronne,
- segregacja formularzy,
- zszywanie kompletu wniosków,
- spinanie zestawu dokumentów.
Jako pierwszy z wyznaczonej grupy uczestników WTZ, Konrad stawił się 10 V 2019r. na indywidualnym treningu zawodowym. Obydwoje musieliśmy się nauczyć obsługi profesjonalnej kserokopiarki, która tworzy na początku matryce.
Zgodnie z przekazanymi nam instrukcjami słownymi i pokazem , samodzielnie kserowaliśmy po 100 lub 500 sztuk różnych formularzy. Niektóre z nich wymagały dwustronnego druku – i to było najtrudniejszą częścią treningu. Jednak poradziliśmy z tym sobie bez żadnych problemów!
W udostępnionym na nasze potrzeby pokoju, przygotowane wnioski i dokumenty zszywaliśmy, by później składać w jednolite komplety.
Konrad bardzo dobrze wywiązał się z powierzonych zadań. Nie stanowiły one dla niego trudności i bezbłędnie je wykonywał.
Podsumowując:
Pierwszy indywidualny trening zawodowy osoby z niepełnosprawnością w PUP w Lesznie uważam za bardzo udany!

ROZPOCZĘLIŚMY PRÓBKI PRACY

W ramach aktywizacji zawodowej podjęliśmy współpracę z kilkoma urzędami w Lesznie. Polega ona na przeprowadzaniu indywidualnych treningów zawodowych osób z niepełnosprawnością, w wyznaczonych wydziałach – (tzw. próbki pracy).
Ich zadaniem jest rozwijanie posiadanych już umiejętności zawodowych bądź nauka nowych – w konkretnym miejscu zakładu pracy , pod stałym nadzorem trenera pracy.
Pracodawca wyznacza osobę, która przeprowadza szkolenie stanowiskowe i analizę miejsca pracy – wspólnie dla trenera i uczestnika WTZ. Każdorazowo do określonych czynności zawodowych dopasowana zostaje taka osoba, której umiejętności umożliwiają ich wykonanie. Bądź też jej zasoby pozwolą na naukę.
Przez cały czas trwania próbki pracy – średnio 4 godz. uczestnikowi WTZ towarzyszy trener pracy i wspiera go.

ŻYCZENIA WIELKANOCNE

FILM Z 20-LECIA WTZ

Zapraszamy do obejrzenia filmu z uroczystości 20-lecia WTZ Rydzyna.    Kliknij tutaj

20-LECIE WTZ RYDZYNA

Dnia 4 kwietnia w Rydzyńskim Ośrodku Kultury odbyła się uroczystość z okazji 20-lecia powstania Warsztatów Terapii Zajęciowej w Rydzynie.
Sala była wypełniona po brzegi.Imprezę prowadził Pan Piotr Patek.
Na wstępie prezes Stowarzyszenia "Pro-Activ" Pan Stefan Szmania przywitał wszystkich przybyłych gości.Następnie kierownik Adam Samol wygłosił przemówienie, w którym ujął m.in. historię powstania naszych WTZ-tów oraz przedstawił cele do zrealizowania na kolejne lata.
W dalszej części wyświetlona została prezentacja zdjęciowo-filmowa oraz mogliśmy obejrzeć występ artystyczny naszych podopiecznych. W części końcowej był czas na podziękowania i refleksje naszych zaproszonych gości.
Po uroczystości wszyscy zostali zaproszeni na wspólny bankiet, gdzie można było skosztować m.in. naszego firmowego tortu.
Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim gościom,którzy byli razem z nami w tak ważnej dla nas chwili i że wspólnie mogliśmy przeżywać i cieszyć się "naszym" jubileuszem 20-lecia.

KOLOROWY POCHÓD NA ZNAK JEDNOŚCI

Tolerancja, jedność, akceptacja, równość – te słowa przewijały się podczas tej imprezy, którą zorganizowano na starówce w ramach Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa. Uczestnicy na znak jedności założyli skarpetki nie do pary i w kolorowym pochodzie udali się na Rynek.
Imprezie przyświecało hasło ,,Nikt nie pozostanie w tyle”.
Kolorowe skarpetki, koniecznie nie do pary - to symbol niedopasowania społecznego, ale też genotypowego z jakim borykają się osoby z zespołem Downa.
Nasi podopieczni również brali udział w tym pochodzie, aby pokazać wszystkim, że każdy z nas jest inny, ale wszyscy jesteśmy równi.

Zapraszamy także do odwiedzenia naszej strony facebookowej.
Znajdują się tam filmy z pochodu oraz występów na leszczyńskim rynku.

20-LECIE WARSZTATÓW TERAPII ZAJĘCIOWEJ W RYDZYNIE

Dnia 4 kwietnia w Rydzyńskim Ośrodku Kultury odbędzie się uroczystość z okazji jubileuszu powstania Warsztatów Terapii Zajęciowej w Rydzynie.
W programie przewidujemy m.in. występ naszych podopiecznych oraz prezentację zdjęciowo-filmową.
Zachęcamy do przybycia wszystkich zaproszonych gości.

DZIEŃ KOBIET NA WTZ

8 marca na WTZ-tach obchodziliśmy ,,Dzień Kobiet’". Mężczyźni składali wszystkim Paniom życzenia i wręczali prezenty.Sesja zdjęciowa z pięknymi kobietami w roli głownej.

ZABAWA KARNAWAŁOWA

Dnia 26 lutego w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Rydzynie odbyła się zabawa karnawałowa dla uczniów Ośrodka oraz podopiecznych WTZ Rydzyna.
Na balu gościły panie z leszczyńskiego Lions Club, które przygotowały nagrody dla wszystkich przebranych uczestników zabawy.
Wszyscy świetnie się bawili przy muzyce DJ DUDKA.

ZABAWA KARNAWAŁOWA-BAL PRZEBIERAŃCÓW

1 PROCENT PODATKU

Serdecznie zachęcamy do przekazywania 1% podatku na Stowarzyszenie "Pro-Activ"

GŁOS WTZ

Pracownia komputerowa wydała kolejną gazetkę "Głos WTZ"- wydanie świąteczne.Zapraszamy do lektury dział GŁOS.

WIGILIA NA WTZ-TACH

21 grudnia zorganizowane zostało spotkanie wigilijne,na którym nie mogło zabraknąć Podopiecznych WTZ,Kadry,Kierownictwa,Zarządu Stowarzyszenia oraz zaproszonych gości. W tym roku swoją obecnością zaszczycili nas Pan Grzegorz Rusiecki Wicestarosta Powiatu Leszczyńskiego,Pan Kornel Malcherek Burmistrz Miasta i Gminy Rydzyna oraz Pani Emilia Nowak Dyrektor SOSW w Rydzynie.
Tradycyjnie śpiewaliśmy kolędy,dzieliliśmy sie opłatkiem,składaliśmy sobie życzenia i rozdawaliśmy prezenty przyniesione przez gwiazdora.

IMIENINY DARKA

18 grudnia w WTZ Rydzyna Darek obchodził swoje imieniny.Uczestnicy zaśpiewali piękne "sto lat" i złożyli solenizantowi życzenia.

KIERMASZ ŚWIĄTECZNY

W siedzibie Starostwa Powiatowego odbył się kiermasz ozdób i dekoracji bożonarodzeniowych, wykonanych przez naszych uczestników. Rękodzieła cieszyły się dużym zainteresowaniem.

UBIERAMY CHOINKĘ

ZABAWA ANDRZEJKOWA

30 listopada odbyła się zabawa andrzejkowa dla podopiecznych WTZ Rydzyna.Były konkursy, wróżby i oczywiście tańce.

KIERMASZ ŚWIĄTECZNY W STAROSTWIE POWIATOWYM

Serdecznie zapraszamy wszystkich na Kiermasz Świąteczny, który odbędzie się dnia 4 grudnia w godzinach 8:30-14:00 w budynku Starostwa Powiatowego w Lesznie (w holu przy punkcie informacyjnym).
Wystawiane i prezentowane będą prace świąteczne wykonane przez Uczestników WTZ Rydzyna.

OLIMPIADA BEZ GRANIC

Dnia 20 listopada w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 4 w Zaborowie odbyła się „IX Olimpiada bez granic". Do tej pory impreza zawsze prowadzona była w hali sportowej Trapez.
Olimpiada miała na celu integrację środowisk osób niepełnosprawnych i starszych poprzez wspólne uczestnictwo w zabawach sportowych i rekreacyjnych. W trakcie zawodów nie istniały żadne granice wiekowe ani sprawnościowe. Atmosfera była wspaniała. Całą imprezę prowadził poseł Wojciech Ziemniak.
Zawodnicy brali udział w kilku konkurencjach, takich jak m.in. rzuty do kosza, strzały na bramkę, mini hokej, slalom, rzut piłką lekarską. Każdy z uczestników imprezy otrzymał medal i pamiątkowy dyplom. Nie zabrakło również nagród ufundowanych przez wielu sponsorów leszczyńskich firm. Uczestnicy WTZ oprócz koszulek, książek i piłek wygrali rower-główną nagrodę.